8. A Föld kialakulása

 

Mostantól a Földön fogunk kalandozni, de nem térben, hanem az időben. Kezdjük a legelején!

Minden népnek megvan a maga eredetmondája a Föld kialakulásáról.( Ha pl. a szamojédokéra vagy kíváncsi, kattints ide, ha a majákéra, aztékokéra, ide, ha a mongolokéra ide)

 

 

 

A Biblia teremtéstörténete szerint, ugyebár, ...de nem is folytatjuk. Írd le, melyik napon, mit teremtett a keresztények és zsidók Istene (a történetet megtalálod itt)!

 

 

Írj verset a földtörténeti korok neveivel, vagy olyan mondatot, melyben a szavak kezdőbetűje megegyezik a korok kezdőbetűjével!

 

 

A tudományos vizsgálódás alapján lesűrhető tények a következők:
Bár az eddig fellelt legidősebb kőzetek csak 4,2 milliárd évesnek bizonyultak, a kutatók a Föld korát 4,6 milliárd évesnek becslik. A legelső fázisban hihetetlen sok meteorit csapódott be a Földbe, amitől tömege nőtt, felszíne felizzott. Ettől a képlékennyé vált anyagok gömbhéjak szerint rendeződtek, a középpont felé süllyedtek a vas és a nikkel, a felszínhez közel maradtak a szilikátok. A megszilárdulástól számítjuk a Föld korát.
Az ős- és előidő (4,6 milliárd és 590 millió év között):
Egy méterrúdon ábrázolva az őstörténetet 87 cm-t fogna át. Mégis sokkal kevésbé ismert, mint a későbbi időszakok.
Hűlésnek indult a Föld, és szinte folyamatos vulkanizmust kell elképzelni a folyamatos meteorzápor felszínszaggató tevékenysége következtében óriási gázprodukcióval, ami az őslégkört eredményezte (főleg szén-dioxid, ammónia és vízgőz).

Amikor az őslégkör hőmérséklete 100 celsius fok alá esett, a benne levő víz lecsapódott, ami annyit jelent, hogy véget nem érő esőzések következtek. A lehülés pedig az első jégtakaróval fedett területeket hozta létre a Földön.

Rajzolj, hogyan képzeled el a Föld felszínét ebben az időszakban! (Néhány szóban csatolhatsz hozzá időjárás-előrejelzést, hívd fel a túristák figyelmét a különleges viszonyokra - öltözködés, felszerelés, ...!)

 

Hová lett a szén-dioxid?
A légköri szén-dioxid 300 fok alatt a tengervízben karbonátos kőzeteket, mészkövet és dolomitot hoz létre, tehát azokban kell keresni az őslégkör hatalmas szén-dioxid készletét. Másrészt amikor már növények éltek a földön, a levegő szén-dioxidját kezték átalakítani oxigénné, amit fotoszintézisnek hívunk, és további szén-dioxid csökkenést eredményezett.
Ebben az időben több hegységképződés is lezajlott, amelyek eredménye a kontinensek magját képező ősmasszívumok kialakulása lett.

Kissé bővebben erről a korról itt.

 

Élővilág: A legelső életnyomok 3,8 milliárd évesek, baktériumokra utalnak, tehát ekkor már számukra kibírhatóvá csökkent a hőmérséklet, és volt elég víz. Ilyeneket találtak, pl. Grönlandon és Ausztrália egyik hegységében. Ma is élnek olyan sztromatolitnak nevezett kékbaktériumok, amik akkoriban tömegesen lehettek jelen. Egy ilyen telepnek a megkövesedett képét láthatod itt.

 

 


Próbáld megfogalmazni röviden, hogyan nézett ki akkoriban a Föld térképe!
Írd le!

 

földtörténeti idő, földtörténeti időszak, ősidő, óidő, középidő, újidő, baktérium, kékbaktérium, őslégkör ősmasszívum