4.1. Az éghajlat

 

4.1.1 Miből áll az időjárás?

Tényező Mértékegység Változatai Tulajdonságai
       
       
       
       
       
       
       

4.1.2 Szerintetek mit és hogyan mérnek ezek a műszerek?

     
     
 
     

 

Időjárási rekordok

A legmelegebbet 1922 szeptember 13-án mérték a líbiai Al-Azizijában, 58 Celsius fok volt.
A leghidegebb egy antarktiszi kutatóállomáson volt 1983 július 21-én, -89,2 Celsius fokot mutattak a hőmérők (ha nem fagytak meg).
A Föld legszárazabb pontja a chilei Arica. 14 éven át semmi eső nem esett, de a sokéves átlag is csak 0,76 mm évente.
A legtöbb eső egy év alatt az indiai Cherrapunjiban zuhogott 1860-61-ben, 26460 mm. Biztosan jól kerestek az esernyőárusok.
A legerősebb szél, ami nem vhirban fújt, a Washington-hegyet ostromolta 1934. április 12-én. Öt percen át 303 km/óra sebességgel száguldott.

Mindanyyian tudjuk jól, hogy az időjárás elég változékony. Van olyan március 15., amikor egy szál pólóban hallgathatjuk a szónoklatokat és van, amikor térdig hóban kell álldogálnunk a Nemzeti Múzeum előtt. Mégis jó lenne valahogy megadni, milyen az időjárás általában egy-egy helyen. Erre szolgálnak az átlagértékek melyek hosszú évek fáradságos mérései alapján adják meg, milyen jobbára az időjárás valahol. Mivel elég sokat változik az időjárás, legalább 100 éven át kell méregetni, hogy az átlagok használhatóak legyenek.
Az így kapott átlagértékek már elég sokat elmondanak egy-egy terület átlagos időjárásáról, vagyis éghajlatáról.

 

4.1.3 Töltsd ki az alábbi táblázatban, hogy az időjárási jellemzőknek milyen éghajlati jellemzők felelnek meg!

Időjárási jellemző Éghajlati jellemző Mértékegysége
     
     
     
  fagymentes napok száma  
  éves hőingadozás  


Persze ezek az éves átlagértékek gyakran nagy eltéréseket is takarhatnak. A Szahara közepén található oázis In Salah éves középhőmérséklete 25,89 fok, az indonéziai Ujungpandangé 26,4. Ha azonban azt gondoljuk, hogy ugyanolyan ruhára lesz szükségünk mindkét helyen, ha ott szeretnénk szilveszterezni, nagyot tévedünk. A decemberi középhőmérséklet a celebeszi városban 27 fok, a sivatagi oázisban 14. Nyáron sem ugyanaz a helyzet, júliusban Ujungpandangban az átlagos hőmérséklet 26 fok, a szaharai oázisban 37.
Sokkal többet mond, ha a havi középhőmérsékleteket és csapadékmennyiségeket hasonlítjuk össze. Erre a célra szolgál a klímadiagram.

4.1.4 Írd be, hogy mi micsoda a klímadiagramon!

4.1.5 Követeld tanárodtól, hogy adjon neked három klímadiagramot! Írd le mindegyikről, hogy általában milyen az időjárás az év során az adott helyen!

 

 

4.1.6 Alkossatok hármas csoportokat és alapítsátok meg saját utazási irodátokat! Találjátok ki a nevét és tervezzétek meg a logótokat! A nálatok levő klímadiagramok közül válasszatok ki egyet, az Atlaszban keressétek meg az adott helyet és írjatok tanácsokat az utazóknak, melyik hónapban, milyen időjárásra számíthatnak!


klímadiagram