Mivel magyarázhatók a víz különleges tulajdonságai?

Lavoisier A természettudósok a vizet sokáig az egyszerű anyagok közé sorolták. Szerkezeti felépítését csak a XVIII. sz második felében sikerült tisztázni. Henry Cavendish angol kémikus megfigyelte, hogy hidrogén (ezt akkoriban gyúlékony levegőnek hívták) és levegő (akkoriban közönséges levegő) robbantásakor a hidrogén és a levegő 1/5-e egyesül (a levegő 21%-a oxigén) és páraként csapódik le. Tehát a pára hidrogénből és oxigénből áll. Cavendish a későbbiekben a térfogati viszonyokat is vizsgálta, s azt kapta, hogy két egység hidrogénből és egy egység oxigénből keletkezik a víz. Kísérleteit  a francia származású Antoine Lavoisier (Lavoisier korábbi tanulmányodban) összegezte, illetve következtetett a végső megoldásra. Lavoisier 1783-ban bejelentette, hogy a víz két egység hidrogénből és egy egység oxigénből áll.

    A vízmolekulában a hidrogéneket és az oxigént kémiai kötés kapcsolja össze. A vízben előforduló kémiai kötést kovalens kötésnek nevezzük. A kovalens kötés kötőelektronpárokkal jön létre.

Rajzold le a hidrogénatomot, jelölve a legkülső elektront! Rajzold le az oxigénatomot, jelölve a legkülső elektronokat! Rajzold le a vízmolekula szerkezeti képletét, jelölve a nemkötő elkektronpárokat!

  hidrogen.gif (1682 bytes)

hidrogénmolekula

   oxigen.gif (1582 bytes)

oxigénmolekula

viz2.jpg (1894 bytes)
vízmolekula

        

    Az oxigén és a hidrogén eltérő elektronnegatívitásából következik, hogy az oxigén jobban maga felé vonzza a kötőelektronokat, így polaritás alakul ki. Ennek köszönhetően a vízmolekulában poláris kovalens kötés van. Poláris tulajdonsága miatt a víz a leggyakrabban használt oldószer.

Vajon mivel magyarázhatók a vízmolekula szinte egyedüálló tulajdonságai? Magas olvadás- és forráspont, magas hőkapacitás stb.

A poláris kötésekben levő H atomok (amelyek részlegesen pozitív töltésűek) és egy szomszédos vízmolekula (negatív töltésű) nemkötő elektronpárja között vonzóerő alakul ki. Ez a molekulák közötti kölcsönhatás egy másodrendű kötés kialakulásához vezet, amit hidrogénkötésnek nevezünk. A hidrogénkötés kialakulásának feltétele, hogy a H-hez nagy elektronegativitású atom (pl. N, O, F) kapcsolódjék. A vízmolekulák között kialakuló hidrogénhíd a legerősebb az intermolekuláris (molekulák közötti) kölcsönhatások közül. A képen a vízmolekulán belüli töltéseloszlás látható. Lila színnel a negatívabb, zöld színnel a kevésbé negatívabb területek.
Hidrogénkötés kialakulása - animáció

Még egy különleges tulajdonság

    Amikor a víz megfagy, a hidrogénkötések főszereplésével egy tetraéderes szerkezet alakul ki, amelyben a térkihasználás elég rossz, így nagy hézagok, üregek vannak benne. Ez okozza azt, hogy a jég sűrűsége kisebb, mint a vízé és fagyáskor a többi anyagtól eltérően a víz térfogata megnő (mintegy 9%-kal).
A jég 9 féle módosulatban kristályosodik ki.