Tavak

1. Az Atlaszt lapozgatva próbáld megállapítani, milyen területeken találod a legtöbb tavat! hogyan keletkezhettek? Írj minél több ötletet! Mit nevezünk tónak?

 

    A olyan szárazföldi medencében összegyűlő, tartósan megmaradó állóvíz, amely nincs vagy csak folyóvizek útján van kapcsolatban a világtengerrel. Földünkön több, mint egymillió tó található.
    A tavak keletkezésük szerint két nagy csoportra oszhatjuk: külső és belső erők által kialakított tómedencékre. Finnország, Svédország, Kanada és a Német-Lengyel-síkság több százezer tómedencéjét a pleisztocén jégkorszakok idején kiterjeszkedő jégtakarók mélyítő munkája alakította ki. A puha kőzeteknél mélyedések, a keményeknél lecsiszolt dombhátak alakultak ki. A jégtakaró szélénél megszűnt a felszín alakítása, ún- tereplépcsők alakultak ki, amelyek feltorlaszolták a lefolyni igyekvő vizeket, amelyek hatalmas ún. glinttavakká gyűltek össze. Pl.: Nagy-Medve-tó, Winnipeg-tó, Ladoga-tó, Onyega-tó.

2. Keresd meg az Atlaszodban a felsorolt tavakat! Külső vagy belső erők alakították ki a glintavakat?

 

   A hegységekből leereszkedő jégárak (gleccserek) olykor több száz méter mély és sok kilométer hosszú sziklamedencét véshetnek ki, amelyekben később víz gyűlik össze. Így keletkezhetnek az ún. fjordos tavak. Pl.: Garda-tó, Comói-tó.A gleccserek által feltúrt sáncok is megtorlaszolhatják a vizet és végmoréna tavak keletkeznek. Pl.: Garda-tó déli része. Ha a jégár szülőhelyén, a közel kör alakú hógyűjtő medencében elolvad a jég, tengerszem, más néven kártó keletkezik. Pl.: Csorba-tó.
    Tó keletkezik akkor is, amikor hegyomlás vagy földcsuszamlás duzzasztja fel a folyóvizét. Pl.: Gyilkos-tó.A homokbuckák között megrekedő víz lefolyásának útját gyakran a szél gátolta meg. Pl.: szegedi fehér-tó. További lehetőségek tavak keletkezésére: felszín alatti üregek beszakadása, korallgátak, hódgátak által elzárt tavak, emberi tevékenység hatására kialakított víztározók stb.

Csorba-tó (Szlovákia)
Gyilkos-tó (Románia)
Garda-tó (Olaszország)

 

3. Keresd meg az említett tavakat! Milyen tó keletkezési mechanizmusok lehetnek még?

 

 

   Belső erők alakították ki azokat a tavakat, amelyek árkokban, süllyedékekben gyülemlettek fel. Pl.: Bajkál, Tanganyika, Nasza. A földkéreg mozgásai és a vulkáni roncsokban, tűzhányókráterekben lévő tavakat is belső erők alakították ki. Utóbbira pl.: Szent Anna-tó.

4. Milyen lehetőségei vannak a tavak pusztulásának? Írj példákat és rajzolj is hozzá!

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Megtanulandó tavak