Az ásványokra jellemző:
1. természetes eredetűek,
2. szilárd halmazállapotúak,
3. meghatározott kémiai összetételűek,
4. meghatározott belső szerkezetű anyagok.A fenti kritériumok közül az első kettő magyarázatával nem foglalkozunk, remélhetőleg ezek mindenki számára egyértelműek. A 3. állítás szerint az ásványok meghatározott kémiai összetételűek, azaz egy-egy ásvány kémiai összegképlete megadható. Fontos tudni, hogy az ásvány kifejezés a kőzet kifejezésnél szűkebb kifejezés. A kőzetek többféle ásványból épülnek fel, így kémiai összegképletük nem adható meg. A meghatározott belső szerkezet pedig azt jelenti, hogy valamilyen kristályrácsuk van.
Az ásványok osztályozása nem egyszerű feladat. Mi itt most egy egyszerű és messze nem teljeskörű osztályozást említünk meg.
1. Terméselemek
Olyan ásványok, amelyek csupán egyféle atomból (elemből) épülnek fel.
név rácstípus vegyjel kép arany fémrács Au kén molekularács S szén atomrács C2. Szulfidok
A szulfidok olyan ásványok, amelyek szulfidiont (S2-) tartalmaznak. A szulfidok ionrácsos vegyületek. Egyetlen képviselőjüket említjük meg, a piritet, kémiai nevén vas-szulfidot (FeS).
7.1. Miért nevezik a piritet a bolondok aranyának?
3. Oxidok
Az oxidok a bennük megtalálható oxigénatomról kapták nevüket. Többségük ionrácsos vegyület. Közülük a kvarcot (homok) említjük, melynek kémiai neve szilícium-dioxid (SiO2). 4. Szilikátok
A legfontosabb kőzetalkotó ásványok, a földkéreg közel 75%-a szilikátásvány. Mintegy 500 ásvány tartozik ide. Valamilyen fémionból, illetve szilikátionból épülnek fel. Pl.: ortoklász. A legfontosabb kőzetalkotó szilikátok a földpátok. A földkéreg térfogatának 60%-át teszik ki.
5. Foszfátok
A foszfátok legjelentősebb képviselője a foszforit - Ca3(PO4)2, amely a gerincesek csontjainak kb. kétharmadát alkotja. Ionos kötés, ionrács.
6. Szulfátok
A szulfátion egy összetett ion, amely kén és oxigénatomból épül fel. Megemlítendő szulfát a kalcium-szulfát (CaSO4), hétköznapi nevén gipsz. Ionos kötés, ionrács.
7. Karbonátok
A karbonátok lefontosabb képviselője a kalcit, mészkő - kalcium-karbonát (CaCO3). Ionos kötés, ionrács.
8. Halogenidek
A halogenidek valamilyen halogénatomot tartalmaznak. (A halogének a periódusos rendszer VII. főcsoportjának elemei. Ionos kötés, ionrács. Legismertebb képxiselőjük a konyhasó - nátrium-klorid (NaCl).
A földkéreg elemeloszlása
ásvány, terméselem