A tudomány és a tudós szavak napjainkban is misztikus kifejezésekként csengenek a hétköznapi emberek számára. De mit is jelentenek ezek? Az ó- és középkori latin nyelvben még nem választották ketté a tudás és a tudomány kifejezést. A XV.-XVI. század táján egy jobb nevelésben részesült ember korának valamennyi tudományában jártas volt. A kor nagy természettudósainak többsége sem csak a természettudományok terén tevékenykedett: Kopernikusz jogtudománnyal és gyógyászattal, Leonardo da Vinci közismerten művészettel is foglalkozott. A későbbi századokban is találhatunk ilyen polihisztorokat: Goethe nem csak írónak volt zseniális, színelmélete és növénytana még ma is izgalmas olvasmány.
Leonardo da Vinci: Az emberi test arányai
A tudományok fejlődésével, a tudáshalmaz felszaporodásával a tudományoknak értelemszerűen szét kellett bomlania, egyre kisebb és kisebb egységekre kellett válnia. Napjainkra egyetlen tudós elme sem képes arra, hogy befogadja a tudomány egészét. Lehet, hogy valaki a természettudományokat ismeri jobban, de az egészet nem, valaki tisztában lehet a biológiai ismeretek egy részével, de az egésszel nem, valaki elmélyülhet a rendszertanban, de tudását napról napra bővítenie kell.
Szükségszerű a tudós és a tudomány fogalmának szétválasztása. Mint ahogy az alkotó tudós és az érdeklődő-kiművelt ember kifejezések elkülönítése. A fogalmak definiálása nem egyszerű, tekintve, hogy a hétköznapi életben is keveredik a tudomány, tudományág, résztudomány és hasonló kategóriák használata.
Az alábbi ábra a tudományok egy lehetséges felosztását szemlélteti
Az egyes tudományok tudományágakra oszthatók.
Ha a tudományokra helyezed az egeret, megtudhatod azok fontosabb ágait
1.1. Nézz utána, mivel foglalkoznak az egyes tudományok!
1.2. Az alábbi feladatban résztudományokat soroltunk fel. Párosítsd melyik résztudomány, melyik tudományághoz tartozhat! Próbáld elmondani melyik résztudomány mivel foglalkozik!
szerves kémia
BIOLÓGIA
növényrendszertan
bolygókutatás
hőtan
CSILLAGÁSZAT
evolúció
technológia
elektromosságtan
FIZIKA
szervetlen kémia
természetföldrajz
talajtan
FÖLDRAJZ
genetika
kőzettan
mechanika
KÉMIA
állatélettan
1.3. Vannak olyan résztudományok, amelyek nem sorolhatóak be egyértelműen egy-egy tudományághoz. Az alábbiakban ilyeneket sorolunk fel. Írd be a táblázatba mely tudományágakhoz tartozhat! Mivel foglalkozhatnak ezek a tudományterületek?
RÉSZTUDOMÁNY
1. TUDOMÁNYÁG
2. TUDOMÁNYÁG
ásványtan
biogeográfia
fizikai-kémia
biokémia
szeizmológia
polihisztor, humán tudományok, természettudományok, társadalomtudományok, műszaki tudományok