2. Természeti jelenségek

    A korábbiakban megtudtuk, hogy a természettudományok a természeti jelenségek vizsgálatával foglalkoznak. De mik is azok a természeti jelenségek?

2.1. Döntsd el, melyik természeti jelenség és melyik nem! Húzd alá a természeti jelenségeket!

 

baleset.jpg (2948 bytes) fagyi.jpg (2019 bytes) vulkan.jpg (2579 bytes)
hajóbaleset fagylalt olvadása vulkánkitörés
oxigen.jpg (1767 bytes) torik.jpg (2284 bytes) parzas.jpg (2629 bytes)
molekulák bomlása láncszemek törése párzás

   

A természeti jelenség fogalmának meghatározása (definíciója) nem egyszerű. Leginkább filozofikus megkötéssel próbálkozhatunk. Két fő kritériumunk van:

  1. A természeti jelenségek a természetben, tágabb értelemben a Világegyetem bármely részén végbemehetnek - természetesen, ha az adott jelenség lejátszódásának megvannak a szükséges feltételei;

  2. A természeti jelenségek spontán, emberi beavatkozás nélkül is lejátszódnak - de nem jelenti azt, hogy a jelenség beindítója nem lehet emberi eredetű.
A fenti két kritérium alapján a földrengés és a szelek kialakulása is természeti jelenség, hisz (1.) a természetben játszódnak le és (2.) spontán, emberi beavatkozás nélkül. A Napban és más csillagokban végbemenő magfúzió szintén természeti jelenség, (1.) a természetben - Világegyetemben játszódik le, (2.) spontán. Ha jobban belegondolunk, a fagylalt olvadása is lehet természeti jelenség, hisz emberi beavatkozás nélkül is elolvad fagypont feletti hőmérsékleten. Más kérdés, hogy a fagylalt előállítása, majd fagypont feletti hőmérsékletre juttatása emberi beavatkozást igényel.

Vajon egy virágcserép eltörése természeti jelenség? A virágcserepet mesterségesen állítjuk elő. Ha magára hagyjuk, vajon spontán is eltörik? Ha egy szeles helyen, keseny magaslaton hagyjuk, feltehetően igen. Ha egy tárolóhelyiségben, gondosan becsomagolva hagyjuk, feltehetően nem. Előbbi esetben a természet idézi elő a változást, utóbbiban nem. Az első példa természeti, a második nem természeti jelenség? Feltehetően hosszas filozofálgatás után sem jutunk közelebb a megoldáshoz. Nem beszélve arról, hogy a cserép évezredek alatt bomlásnak is indul. Ez természeti jelenség?

A következőkben nézzük meg, hogy a természettudományok a természeti jelenségek vizsgálatával milyen kérdésekre keresik/adják meg a választ!

2.2. Milyen kérdésekre adnak választ a természettudományok? Egészítsétek ki a mondatokat megfelelő kérdőszavakkal!

................. játszódik le az adott természeti jelenség?

................. játszódik le az adott természeti jelenség?

................. körülmények szükségesek az adott természeti jelenség lejátszódásához?