"A tudósok a modern kor kerekasztal-lovagjai arra esküdtek fel, hogy mindenáron felkutatják a Grált, amit ők úgy neveznek: Igazság. Céljuk elérése végett sok mindent kitalálnak, felfedeznek; lelkesen és fáradhatatlanul és minden képzelőerejüket latba vetve dolgoznak. Mindennap közelebb kerülnek a célhoz. De tudniuk kell, hogy az Igazságot csak megközelíteni tudják, elérni soha. "
Claude Allégre - a földtudományok professzora
A tudósok olyan emberek, akik naphosszat egy-egy jelenséget vizsgálnak. Valóban ennyire egyszerű a tudósok élete? Mielőtt megkeresnénk a választ ismerkedjünk meg munkájukkal, mindennapjaikkal!
3.1. Mivel foglalkoznak az alábbi tudósok?
biológus csillagász fizikus vegyész geológus mikrobiológus bakteriológus zoológus herpetológus ornitológus botanikus etológus antropológus hidrobiológus hidrológus klimatológus 3.2. Hova járnak dolgozni? Az alábbiakban hazai kutatóintézeteket és egyéb intézményeket látsz felsorolva. Döntsd el melyikben milyen tudósok dolgoznak!
3.3. Válassz ki egy számodra szimpatikus tudóst, és írd le egy hétköznapját! Mit csinál? Hogyan néz ki az irodája? Milyen vizsgálatokat végez?
3.4. Mivel foglalkozik egy tudós a kutatáson kívül?Hogyan születnek a felfedezések?
Még ma is sokan úgy gondolják, a felfedezések egy-egy kutató csodálatos ötleteinek, vagy éppenséggel a véletlennek köszönhetőek. A valóságban a felfedezés rendszerint az állhatatos, fáradságos munka eredménye, de a kiváló képességek, az ötletek és a véletlen szerepét sem szabad lebecsülnünk.
A véletlen: Horace Wells 1844-ben egy kisvárosi cirkusz előadásán figyelt fel arra, hogy a "kéjgáz"-zal (dinitrogén-oxid) belélegeztetett résztvevő fájdalmas sérülése után sem érzett semmit. Wells a későbbiekben a dinitrogén-oxidot fogorvosi praxisában sikerrel alkalmazta fájdalomcsillapítóként.
Horace Wells élete és munkássága
Edward Salk munkássága
Edward Salk munkásságaGyermekbénulás
A kitartó munka: Edward Salk a XX. század elején több százezer kísérletsorozatot végzett, míg felfedezte a gyermekbénulás elleni szérumot.
A képességek: természetesen a kutató képességei sem hanyagolhatók el az eredményesség szempontjából. Általában a jó megfigyelőképességű, ügyes, összefüggéseket gyorsan átlátó, összegző, felfedező képességű emberek nagyobb sikerrel ismernek fel új jelenségeket.
A kutatók elismerése
A Nobel-díjról feltehetően már mindenki hallott, a Széchenyi-díjról kevesebben. Az alábbi feladatok segítségével kicsit jobban megismerkedhetünk a kutatók elismerését szolgáló díjakkal.
Nobel-díj
3.5. Ki alapította a Nobel-díjat? Mikor, hol, milyen céllal? Milyen kategóriákban osztanak ki Nobel-díjat? Mikor van a díjátadás?
3.6. Nézz utána a magyar Nobel-díjasoknak! Milyen eredményükért kapták?
3.7. Ki lehet Széchenyi-díjas?
3.8. Nézz utána, ki lehet IgNobel-díjas!Hol tájékozódhatunk a legújabb tudományos eredményekről?
A tudományos élet legújabb eredményeiről ma már számtalan helyen tájékozódhatunk. A könyvtárak polcsorai egyes tudományos ismereteknek csak régebbi eredményeit tartalmazzák, azonban minden tudománynak vannak szakfolyóiratai. Ezek kis példányszámban kerülnek kinyomtatásra, rendszerint csak szakmai berkekben hozzáférhetők és nyelvezetük igen bonyolult, tudományos szakszavakkal tűzdelt. A szakmai folyóiratok némelyike az interneten is elérhető.
Cardiologia Hungarica - A Magyar Kardiológusok Társasága Tudományos Folyóirata
TOPOGRAPHIA MINERALOGICA HUNGARIAE - Magyarországi topografikus ásványtani szakfolyóirat.
Magyar Cementipari Szövetség - Beton szakmai havilap
Anyagok Világa - A Magyar Anyagtudományi Egyesület szakmai folyóiarata
Fizikai Szemle - Magyar fizikai folyóirat
Magyar Tudomány - A Magyar Tudományos Akadémia folyóirata
Természetesen az internet a friss tudományos eredmények kimeríthetetlen tárháza. A teljesség igénye nélkül néhány hazai és külföldi weboldalt megemlítünk.
Origo - Tudomány rovat
tudomány.lap.hu
tudomanyosismeretterjesztes.lap.hu
Természet Világa
National Geographic Magyarország
Science
A világháló segítségével arra is lehetőséged nyílik, hogy egy-egy témában interaktív információcserét végezz. Erre szolgálnak többek közt a tudományos blogok.
URLguru.hu
blog.hu