9. Az atomok alkotói - az elemi részecskék

    A Dalton-féle, oszthatatlan atommodellel az anyagok reakcióinak csupán kis részét lehetett értelmezni. Nem adott magyarázatot az anyagok szerkezetére és változására sem.

    1879-ben Crookes elektromos kísérlete során megállapította, hogy bizonyos körülmények között a fémek felületéről negatív töltésű sugárzás (úgy nevezte katódsugárzás) indul ki. A negatív töltést okozó részecskét elnevezte elektronnak..

    1896-ban Becquerel francia fizikus megfigyelte, hogy az uránszurokérc minden külső behatás nélkül láthatatlan sugárzást bocsát ki, amelyet radioaktív sugárzásnak nevezett el.

Henry Becquerel
Henry Becquerel

    A fenti két példából kitűnik, hogy az anyagok és az őket felépítő atomok különböző sugarakat képesek kibocsátani. Dalton elmélete szerint viszont az atom oszthatatlan. Jogosan merült fel a kérdés, hogyan sugározhat ki az atom, ha oszthatatlan. A XX. század elejére világossá vált, hogy a daltoni atomelmélet részben helytelen, és az atom részekre, elemi részecskékre bontható.

    Az első atommodellek megalkotásakor a következő tényekből indulhattak ki:

    Rutherford kísérlete alapján a következőket tapasztalta: "az atom középpontjában van a pozitív töltés és az atom tömegének túlnyomó többsége" - ezt atommagnak nevezzük; "körülötte keringenek a negatív töltésű elektronok" - ezt elektronfelhőnek nevezzük. Az atommag sugarát 10-14 m, az atom méretét 10-10 m nagyságrendűnek állapította meg.

Thomson "mazsolás puding" modellje

9.1.Végezd el te is Rutherford kísérletét!



Ernest Rutherford
Rutherford-kísérlet
Atommodellek
Atommodellek

    Niels Bohr pár évvel később a Rutherford-féle atommodellt tovább fejlesztette. Megállapította, hogy az elektronok meghatározott pályákon keringenek. A későbbi vizsgálatoknak köszönhetően a töltés nélküli neutront is felfedezték, amely szintén az atommagban helyezkedik el. Megállapították, hogy az atom tömegét a proton és a neutron tömege határozza meg, és megalkotják a rendszám fogalmát, amely megmutatja az atommagban lévő protonok számát.

Bohr "apró Naprendszer" modellje

Az alábbi táblázat az elemi részecskék tulajdonságait tartalmazza

elemi részecske tömeg (kg) relatív tömeg elektromos töltés (coulomb) relatív töltés
proton

1/ 598.000.000.000.000.000.000.000.000

1

1/ 6.250.000.000.000.000.000

+1
neutron

1/ 597.000.000.000.000.000.000.000.000

1 0 0
elektron

1/1.098.000.000.000.000.000.000.000.000.000

1/1840

1/ 6.250.000.000.000.000.000

-1
9.1. A fentiek alapján rajzolj le egy atommodellt, jelöld az elemi részecskék helyét!

 

A periódusos rendszer

Napjainkban az ismert elemek száma meghaladja a száztízet, s azt is tudjuk már, hogy az atomok tovább oszthatók elemi részecskékre. De hogyan igazodhatunk el ennyi adat közt?

Az eligazodást a periódusos rendszer segíti. Régóta ismert, hogy különböző atomok tulajdonságai hasonlók lehetnek, ezeket számos szempont alapján próbálták rendszerezni. Voltak akik kémiai, míg mások fizikai tulajdonságaik alapján. A XIX. század végén több kutató is dolgozott egy ún. periódusos rendszeren, amely rendszerezi az ismert atomokat tulajdonságaik alapján. Ma úgy gondoljuk, hogy csupán a véletlen műve az, hogy a Dimitrij Ivanovics Mengyelejev féle vált ismerté.

Mengyelejev élete, munkássága
Mengyelejev periódusos rendszere

 

Mi minden olvasható le a periódusos rendszerből?

A periódusos rendszerben az elemek vegyjelükkel vannak feltüntetve. Az "a" betűjelü oszlopk a főcsoportok, a "b" betűjelűek a mellékcsoportok. A vegyjel feletti szám a rendszám, amely mint tudjuk a protonok számát mutatja. A semleges atomban a protonok és az elektronok száma azonos. Előbbiek a neutronokkal együtt az atommagban, míg utóbbiak az elektronfelhőben helyezkednek el. Az elektronok az atommag körül pályákon keringenek. Az elektronpályák száma eltérő lehet, ezt a periódusok mutatják. Az első periódus atomjainak (H, He) egyetlen elektronpályájuk van, a második periódus atomjainak (Li, Be, B, C, N, O, F, Ne) kettés és így tovább. A későbbi tanulmányaid során (kémiai kötések) fontos lesz tudni, hogy a legkülső elektronhájon, az ún. vegyértékhéjon hány darab elektron kering. Ezt a főcsoportszám mutatja. Az első főcsoport elemeinek (H, Na, K, Rb, Cs, Fr) legkülső héján egyetlen elektron, a második főcsoport atomjainál kettő elektron és így tovább.

9.2. Tanulmányozd a periódusos rendszert és beszéljétek meg mi mindent lehet még leolvasni belőle!
Itt megnézheted melyik elem hogyan néz ki. Léteznek a Mengyelejevétől eltérő periódusos rendszerek is, pl. itt egy spirális. Itt meg egy másik. Ez itt Mengyelejev eredeti periódusos rendszere. És végül néhány interaktív 1., 2.

Tudjuk, hogy a(z) (töltés nélküli, semleges) atomban a protonok és az elektronok száma azonos, de a neutronok száma különböző lehet.

9.3. Töltsd ki az alábbi táblázatot!

rendszám

jelölése

protonszám

neutronszám

elektronszám

tömegszám

2

2

S

15

16

11

11

6

6

7

6

C

8

A táblázat utolsó három sorából kitűnik, hogy valóban lehetséges az, hogy egy adott atomnak különböző a neutronszáma.

Hogyan nevezzük az azonos rendszámú, de különböző neutronszámú elemeket?

9.4. Töltsd ki a táblázatot!

rendszám

jelölése

protonszám

neutronszám

elektronszám

tömegszám

.

.

.

7

.

.

.

.

.

8

7

.

.

N

.

.

.

16

.

O

.

7

.

.

8

.

.

8

.

.

.

.

.

9

8

.

elemi részecske, elektron, proton, neutron, izotóp, rendszám, atommag, elektronfelhő, vegyértékhéj, elektronpálya