Az energia

Mi az energia?

    Környezetünkben mindig történik valami. Gondold végig, amikor az iskolába jössz, mi minden zajlik körülötted! Nézzük csak! Felébredsz, kimész a fürdőszobába, felkapcsolod a villanyt, láthatod hogyan folyik a víz a megnyitott csapból. Kinyitod az ablakot, kint fúj a szél és hordja a faleveleket. Elindulsz az iskolába, jönnek-mennek körülötted az emberek, rohannak az autók, röpködnek a madarak. Most is, amikor ezeket a sorokat olvasod, szemed ide-oda mozog a sorok mentén, szíved folyamatosan pumpálja az ereidben áramló vért, és ahogy levegőt veszel, mellkasod egyenletesen emelkedik és süllyed. Mindezek mozgatórugója az energia. Az energia hozza létre a változásokat környezetünkben és az egész világmindenségben. Energiára van szükséged, hogy mozogni tudjál, hogy megértsd ezeket a sorokat, hogy beszélgetni tudjunk. Energiára van szükségünk, hogy meleg és világos legyen az otthonunkban, hogy közlekedni tudjunk vagy közösen hallgassunk egy kis zenét.

    Az energia fogalmának meghatározására többféle definíció használatos. Itt két megfogalmazást ismertetnénk:

A: az energia a munkavégző képesség mértéke.

B: az energia az anyagok azon képességének mértéke, amellyel megfelelő kölcsönhatásban más anyagokon változást képesek létrehozni.

    A két definíció tulajdonképpen ugyanazt mondja ki. Utóbbi megfogalmazásban a változás igen különböző lehet. Az eldobott kő betörheti az ablakot, a vízesés forgásba hozza a turbina kereket, elektromos térben a töltéssel rendelkező részecskék mozgása megváltozik.

    Az energia "önállóan", anyagtól függetlenül nem létezik, mindig hozzátartozik az anyaghoz, és fordítva, az anyagnak mindig van energiája.

Az energiafajták

   A különböző energiafajtákat két nagy csoportra osztjuk az alapján, hogy az energia valamilyen mozgással kapcsolatos, vagy valamilyen formában tárolódik. A mozgással kapcsolatos energiát mozgási vagy kinetikus energiának, a tárolódó energiát helyzeti vagy potenciális energiának nevezzük.

1. Írd a képek mellé melyik tartozik a mozgási és melyik a helyzeti energiához!

 

 

     
     

   Az energia formáit más szempont alapján is lehet jellemezni. Így beszélhetünk hő-, hang-, mozgási-, elektromos-, kémiai-, mágneses, sugárzóenergiáról stb. Kémiai szempontból különösen fontos az ún. belső energia, amely a testeket alkotó atomok, ionok, molekulák rendezetlen mozgásával (haladó, forgó, rezgő mozgásával), a részecskék helyzetével, a kémiai kötésekkel stb. kapcsolatos energiák összessége.

2. Nevezd meg a képeken látható eszközökhöz kapcsolódó energiafajtákat!

 

 

Az animáció az atom belső energiáját szemlélteti, amely sok tényezőből áll össze. Többek között: az elektronok keringése, a protonok rezgése stb.