Az ipari termelés a második világháborút követő harminc évben megsokszorozódott, a termelékenység minden addiginál nagyobb lett, nyersanyag- és energiaigénye elképzelhetetlenül megnőtt. A gyors növekedés idején mind a nyersanyagokkal, mind az energiahordozókkal rendkívül pazarló módon gazdálkodtak, akkoriban úgy tűnt, hogy a tudományos felfedezések és a műszaki találmányok minden létező és felmerülő problémára kínálnak megoldást. Az első sokkot az 1973-as energiaválság miatti megtorpanás okozta: az ipari termelés növekedése lelassult, a nemzeti jövedelmek nem nőttek, a gazdaság szereplői kénytelenek voltak tudomásul venni, hogy a Föld nyersanyag- és energiahordozó-készletei nem kimeríthetetlenek.
napjainkban az energiafelhasználás rohamosan nő,
az energiaforrások mennyisége rohamosan csökken
Növekedő energiafogyasztás
Az ezredfordulón közel 6 milliárd ember élt a Földön, azóta ez a szám tovább növekedett. Földünk lakosságának növekedésével az energia felhasználás is jelentősen nő. Peking utcáin 1984-ben jelent meg az első magán autó, napjainkban 1,2 millió autó hömpölyög Kína fővárosának utcáin. 2003-ban 70%-kal több autót vásároltak, mint 2002-ben, így Kana a földkerekség második legnagyobb olajfogyasztójává vált. Folytathatnánk a sort számtalan energiafaló berendezési tárggyal: légkondicionáló gépek, elektromos fogkefe, elektromos csavarhúzó. Mind, mind olyan eszközök, amelyek hozzájárulnak a növekvő energiafelhasználáshoz. Talán kevesen tudják, de a műanyagok nagyrésze is egy fontos energiaforrásból, kőolajból - pontosabban annak származékából - készülnek.
Az energiapazarlásnál ne feledkezzünk meg a csomagolóanyagokról sem. A különböző csomagolóanyagok (műanyag, alumínium stb.) nem csak a nyersanyagok mennyiségét csökkentik, hanem előállításuk jelentős energiát igényel, nem beszélve a rendkívüli mennyiségű hulladék keletkezéséről. Egyetlen kiló alumínium előállítása annyi energiát igényel, mint amennyit egy 4 fős család 4 hónap alatt felhasznál.
Csökkenő energiaforrások
A benzinfaló sportterepjárók és az autópályákon araszoló kocsisor láttán aligha gondolná az ember, hogy az olajbőség korszaka leáldozott. Az olaj iránt mindenütt nő a kereslet, de a legnagyobb fogyasztó Amerika. Ezzel szemben az olajmezők kitermelése folyamatosan csökken, az ígéretesnek tűnő tartalékok számával együtt.
Nagyon nehéz meghatározni, hogy mikor apad ki a földi olajkészlet. Ez nagy mértékben függ a felhasználási szokások további alakulásától, az energiatakarékossági elvek megvalósulásától.1. Az alábbi linkek segítségével válaszoljatok a kérdésekre!
Hol található még jelentősebb mennyiségű kőolaj?
Melyik országok a legnagyobb fogyasztók?
A világ nyersolajtartalékai Kőolajtermelés és fogyasztás Hol termelnek jelenleg olajat a világon? Ki fogyasztja a legtöbb olajat a világon? Hol vannak a világ olajtartalékai?