8. Az állatok mozgása

Az egysejtűállatok egy része csillóval vagy ostorral változtatja helyét. Általánosságban elmondható, hogy a csillók rövidebbek, számuk több, akét száz vagy ezer is lehet. Az ostor általában hosszabb, egy egyeden többnyire egyetlen csilló figyelhető meg. Érdekes mozgási jelenség az egysejtűállatoknál az állábbal történő mozgás. A rendkívűl rugalmas sejthártya egy ponton kitüremkedik (álláb) és a sejt folyékony állománya, a sejtplazma áramlásnak indul, átáramlik a kitüremkedett részbe.

1. Írd a képek mellé, melyik állati egysejtű, milyen mozgást végez!

Szennyezett vizeinkben fontos baktériumpusztító a közönséges papucsállatka

A trópusi Afrika hirhedt kórokozója az álomkór ostoros

Hazai mocsarainkban, szennyvizeinkben gyakori az óriás amőba

A tengerek, tavak fenekén vagy fenekén lévő tárgyakra tapadt szivacsok az állatvilág azon kevés képviselői közé tartoznak, melyek nem végeznek helyváltoztató mozgást. A szivacsok életüket egyetlen helyen töltik (leszámítva a hajók fenekéhez tapadt szivacsokat, amelyek beutazzák az óceánt), ún. helytülő életmódúak.  

földigiliszta

éti csiga

tintahal

A férgek és a puhatestűek (csigák, kagylók) bőrizomtömlővel mozognak. A bőrizomtömlő a kültakaró ("bőr") és az alatta lévő izmok összenövéséből jött létre. Ez a mozgásforma rendkívűl lassú előrejutást biztosít. A lábasfejűek (puhatestűek egyik csoportja) közé tartozó polipok, tintahal egy másfajta mozgást fejlesztettek ki. Testükbe vizet szívnak, majd hirtelen kipumpálják. A kiáramló víz a rakétaelv alapján viszonylag gyors előrejutást biztosít.

2. Figyeljük meg földigiliszta, illetve valamilyen csigafaj mozgását!

 

Földünk legelterjedtebb élőlénycsoportja, az ízeltlábúak mozgásszervükről kapták nevüket. A kitinből kialakuló, üreges, csőszerűízeket izmok kapcsolják össze. Az izmok megrövidülése (összehúzódása) eredményezi a lábak mozgását. Az ízelt lábak fürge mozgást biztosítanak, teherbírásuk azonban nem túl nagy. Az ízeltlábúak testméretének lábaik terhelhetősége szab határt.  

3. Az alábbi képeken az ízelt láb különböző alkalmazkodásait láthatod. Párosítsd a képet, lábtípús nevét és a fajnevet!

1.

2.

3.

A.) ásóláb; B.) futóláb; C.) "gyűjtőláb"

a.) mezei tücsök; b.) házi méh; c.) kék futrinka

hártyásszárny

fedő- és hártyásszárny

pikkelyes szárny

lepkeszárny mikroszkópos képe

Az ízeltlábúak legfajgazdagabb csoportja, a rovarok szárnyakat is fejlesztettek. A szárnyaknak legalább három típusát különböztetjük meg. A hártyásszárny vékony, a szárnyerezet jól látszik. A fedőszárnyat (bogarak elülső szárnya) vastag kitinréteg borítja, míg a pikkelyes szárnyon (lepkék) apró kitinpikkelyek, tetőcserépszerű elhelyezkedése figyelhető meg. Számtalan

rovarcsoport szárnya jellegzetességéről kapta nevét.

4. Töltsd ki az alábbi táblázatot!

rovarrend

fontosabb képviselőik

elülső szárny

hátulsó szárny

kétszárnyúak

 

 

 

hártyásszárnyúak

 

 

 

bogarak

 

 

 

lepkék

 

 

 

A halak és a vizi emlősök mozgását úszók segítik. Lényeges különbség, hogy a halak úszója nem végtagból fejlődött (sőt a végtagfejlődés megelőző stádiuma), a cetfélék (bálnák, cetek) úszója a korábban kialakult mellső (elülső lábak) és hátulsó (hátsó lábak) végtag elcsökevényesedésével alakult ki.

 

5. Nevezd meg a halak úszóit!

6. Írd mellé, melyik úszó, milyen mozgást biztosít!

7. Melyek a halak páros, melyek a páratlan úszóik?

A kétéltűek és a hüllők egyes csoportjainál nem figyelhető meg végtag (lábatlan kétéltűek, hüllők-kígyók), ezek a fajok kígyózó mozgással haladnak előre, amelyet izmaik összehangolt, ritmikus mozgása alakít ki. Más csoportjaiknál megjelennek a lábak, de ezek különösen a kétéltűeknél igen fejletlenek, gyengék. A farkos kétéltűek (gőték, szalamandrák) nem is képesek testüket felemelni, hasuk mindig súrolja a talajt. A békák (farkatlan kétéltűek) hátulsó lába ugrólábbá módosult. A szalamandrákhoz hasonló gyenge lábuk van a krokodiloknak (hüllők), a vízi teknősök lába az úszáshoz specializálódott.

A madarak legfőbb mozgástípusa a repülés. Mellső végtagjuk csontjai módosultak kialakítva a szárnyat. Testüket, így szárnyukat is tollak fedik, amelyek súlya rendkívül alacsony, ezzel is segítve a levegőbe emelkedést. A repülésben jelentős szerepe van üreges csontjaiknak, valamint a szegycsonton kialakuló jellegzetes csontkinövésnek a tarajnak. A taraj biztosítja a rendkívül fejlett szárnyizmok tapadását.          Van néhány madárcsoport, amely képtelen repülésre (futómadarak-strucc, emu; pingvinek, házi tyúk).
Kép: madarak üreges csontja

Az emlősök döntő többsége a szárazföldi, járó életmódhoz alkalmazkodott. Néhány csoporttól eltekintve lábujjaik végén karom figyelhető meg. A patásoknál a karom hiányzik (pata), a főemlősöknél pedig körömmé módosult. A patások lába a vágtázó életmódhoz alkalmazkodott, míg a ragadozók többsége rugalmas és gyors futásra specializálódott. A főemlősök mellső végtagja, a szembe fordítható hüvelykujjnak köszönhetően fogásra is alkalmas, ennek köszönhető az eszközhasználat.

A denevérek az emlősök egyetlen repülni képes csoportját képviselik. A madarakkal ellentétben nem a teljes mellső végtag alakult szárnnyá, csupán ujjcsontjaik hosszabbodtak meg.

1. felkarcsont, 2. alkarcsontok (orsó, sing), 3. kéztőcsontok, 4. kézközépcsontok, A 1.ujj, B 2. ujj, C 3.ujj, D 4.ujj, E 5.ujj

8. Az alábbi képen az ember karjának csontjai láthatóak. Jelöld a fenti ábrák szám- és betűjeleivel!