Déli-Kárpátok

Tagolódása

A Kárpátok negyedik része sok tekintetben más, mint a többi három. Itt nem találunk több, egymással párhuzamos hegyvonulatot, ez a hegyrész egyetlen, összefüggő kristályos hegytömegből áll. Románia legmagasabb és legzártabb hegyvidékén csak az Olt és a Zsil szurdokvölgye tör át.

1.1. Fogarasi-havasok - a Déli-Kárpátok legmagasabb vonulata (Moldoveanu 2543 m), egyben a Kárpátok legnagyobb átlagmagasságú területe. A hegységben éles gerincek, U alakú völgyek, jég vájta tómedencék emlékeztetnek a pleisztocén eljegesedésre.

1.2. Szebeni-havasok - (Csindrel 2244 m)

1.3. Kudzsíri-havasok - (2130 m)

1.4. Retyezát - (2529 m) glaciális formákban szintén gazdag magashegység. A Déli-Kárpátok többi magashegységéhez hasonlóan nincs tektonikai nyugalomban, folyamatosan emelkedik, mintegy 3,5 millimétert évente.

1.5. Ruszka-havasok - (1374 m)

1.6. Szörényi-érchegység - (szemenik 1445 m)

Ásványkincsek - bányászat

A Déli-Kárpátok nagyobb része ércekben szegény terület. Kitermelésre érdemes vas- és mangánérc csupán a Ruszka-havasok lábánál található, innen látják el nyersanyaggal a Hunyad megyei vasgyárakat (Vajdahunyad, Kudzsir, Nadrág, Pusztakalán). Említésre méltó barnakőszén és lignit bányászható a Retyezáttól délre fekvő területeken, míg a Szörényi-érchegységben feketekőszenet bányásznak.

Ipar

Az előbbiekben említett vasérc és kokszolható barnakőszén hívta életre az ország legrégebbi vaskohászati körzetét (Vajdahunyad, Resica).

Mezőgazdaság

Lényegében megegyezik a Kárpátok többi régiójával.

Idegenforgalom

Fogarasi-havasok

A Déli-Kárpátok legmagasabb vonulata közkedvelt túrázóhely, de elsősorban a hegymászásban gyakorlottabbak számára. A gerinctúra fenséges, néhol vasláncokkal biztosított, amelyek nem ritkán hiányoznak, de összességében a Fogarasi-havasok mindenféle mászóeszköz nélkül is bebarangolható. De! Alábecsülni semmiképp sem szabad! A hegység évről évre rendszeresen szed áldozatokat, ezért csak gyakorlott túravezetővel látogassuk! Gyakorlott túravezetőről kép itt. Túra leírást itt találsz, képeket itt. Termbúvár képek itt.

 

 

 

 

Retyezát

"Aki erdélyi bolyongásaiban fogalmat akar alkotni a természeti szépségek negyszerűségéről, arról, ami nagyszabású, valóban nagyszerű és óriási kiterjedésű, az kísérelje meg bejárni a Retyezátot." Tavaszy Sándor
A Retyezát Erdély hegyeinek ékköve, az alpesi jellegű tájak egyik legszebbike. Erdélyi viszonylatban a legtöbb szempontból csak felsőfokon lehet róla beszélni. Turisták körében a legismertebb, legnépszerűbb és leginkább járt magashegység a délkeleti Kárpátok hegységei közül. Termbúvárok a Retyezátban itt.

 

 

 



Ruszka-havasok

A Ruszka-havasok északkeleti lábánál fekszik Vajdahunyad, tőle nem messze Déva. Vajdahunyadon található a valamikori Magyarország szebbnél szebb várainak egyike, amely oly szerencsés, hogy a számtalan ostrom és tűzvész ellenére sokat megörzőtt magából. A 13. században épült vár elsődleges funkciója a messzi, déli határvonalak védelme volt. A vár történetéről részletesebb leírást találsz itt és itt. A vár képe bal oldalt. Déva két fő nevezetessége a Bethlen Gábor építette Magna Kúria és a 13. sz. elején épült vár. Déva várában raboskodott Dobó istván Eger várának hős védelmezője. A vár birtokosai közül a legjelentősebbek: Hunyadi János, Szapolyai János, Bocskai István és Bethlen Gábor. Kőmíves Kelemenné. Déva várából napjainkra nem sok maradt, csupán néhány fala áll még.