Erdély

Erdélyt nyugaton az Erdélyi-perem-hegyvidék, északon, keleten és délen a Kárpátok határolják.

Tagolódása

1. Erdélyi-peremhegyvidék - a Magyar-Alföld és az Erdélyi-medence, a Maros, a Berettyó és a Szamos között elterülő hegyvonulat.

1.1. Bihar-hegység - (Székelykő 1849 m) a peremhegyvidék legmagasabb tagja, amely erősen karsztosodott mészkőhegység.

1.2. Gyalui-havasok - kristályos kőzetekből épül fel, melyek közüla gránit az uralkodó.

1.3. Erdélyi-érchegység - vulkanikus hegység, központi magvát hatalmas grántittömb alkotj. Nevéből adódóan ércekben rendkívül gazdag.

1.4. Torockói-hegység - a hegységet felépítő kőzetek igen változatosak, a kristályos kőzetek mellett jelentős mennyiségű mészkövet is találni.

2. Erdélyi-medence - süllyedése az Alföldnél jóval korábban, már a harmadidőszakban befejeződött, ezért folyói az Alföld felé futnak.

2.1. Máramaros; 2.2. Kalotaszeg; 2.3. Aranyosszék (Torda és környéke); 2.4. Mezőség (Kolozsvártól Szászrégenig); 2.5. Székelyföld; 2.6. Fogarasföld (Fogaras és környéke); 2.7. Szászok földje (Nagyszebentől Segesvárig); 2.8. Erdélyi Hegyalja (Gyulafehérvár és környéke).

Ásványkincsek - bányászat

Erdély ásványkincsekben leggazdagabb területe a peremhegyvidék, azon belül is az Erdéliy-érchegység. Legismertebb az arany és az ezüst, amelyeket 2000 éve bányásznak. Fontosabb aranytelepek: Aranyosbánya, Verespatak, Abrudbánya, Brád, Nagyság, Zalatna. A telérek aranytartalma általában 4-10 g tonnánként.

Nemesfémeken kívül az Erdélyi-peremhegyvidéken találni higany-, mangán-, molibdén és vasércet, továbbá bauxitot és barnakőszenet.

1. Nézzetek utána a tiszai cianidszennyezés történetének!

2. Nézzetek utána milyen módszerrel nyerik az aranyat Nagybánya környékén!

 

Ipar

Az Erdélyi-medence jelentős vegyipari körzet. A medence peremén bányászott kősóból a szervetlen vegyipar marónátront (nátrium-hidroxid), szódát (nátrium-karbonát) és sósavat állít elő. Az említett három vegyület tulajdonságait az alábbi táblázatban olvashatod:

név
tulajdonságai
élettani tulajdonságai
felhasználás
marónátron (NaOH) fehér színű, erősen higroszkópos vegyület, vízben nagyon jól oldódik, az oldódása exoterm, vizes oldata erősen lúgos kémhatású roncsolja a szerves anyagokat, erős méreg textilipar, papír- és szappangyártás, timföld előállítása (alumíniumgyártás)
szóda (Na2CO3) vízben jól oldódó, erősen lúgus kémhatású vegyület kevésbé veszélyes az emberi szervezetre, mint a nátrium-hidroxid szappan, mosószer, üveg gyártás, testilipar, vízlágyítás
sósav (HCl) A hidrogén-klorid szintelen, szúrós szagú gáz, amely vízben jóloldódik. Vizes oldatát sósavnak nevezzük. A sósav erősen savas kémhatású, reakcióképes vegyület. az emberi szervezetben is előfordul (gyomor), de bőrre kerülve marási sérülést okoz fémek maratása, gyógyszerek, festékek, műanyagok gyártása, textilipar, háztartási tisztítószer

Az Erdélyi-medence enyhén gyűrt, üledékes kőzetboltozataiban nagy mennyiségű földgáz található, kitermelésében (25 Mrd m3) Romániát csak 2-3 európai ország előzi meg. Az erdélyi földgáz csaknem színtiszta metán (CH4), vegyipari feldolgozása egyre nagyobb hangsúlyt kap (Marosvásárhely, Torda, Kolozsvár).

Erdély délkeleti peremén, az egykori szász városok (Segesvár, Nagyszeben, Brassó) hagyományos textil-, bőr- és fafeldolgozó iparát ma már a sokoldalú gépgyártás megelőzi.

Mezőgazdaság

 

 

Idegenforgalom

Az Erdélyi-peremhegyvidék hegyei közül a Bihar-hegység a leglátogatottabb.

Készítsetek rövid idegenforgalmi bemutatót az alábbi városokról! A bemutató főbb szempontjai: várostörténet, lakosság, látnivalók. Kolozsvár, Marosvásárhely, Gyulafehérvár, Segesvár, Torockó.