4. Független Államok Közössége
A Független Államok Közössége Európa keleti felét és Ázsia északi harmadát foglalja magába. Területe több, mint kétszerese egész Európáének, 22,2 millió km2, lakossága közel jár a 300 millióhoz. A közösség alapvető célja, hogy biztosítsa a tagállamok közötti áru és munkaerő szabad mozgását. A FÁK jövőjének legnagyobb veszélyeztetője az újjáéledt nacionalizmus.
A szovjet birodalom fölemelkedése és bukása
A Szovjetunió magja az orosz állam volt, amely a 16. századtól gyorsan terjeszkedett. A 17. században a prémvadászok és a katonák egészen a Csendes-óceán partjáig jutottak, meghódítva egész Szibériát. Az orosz cárok a 17-18. században vívott háborúik során (tatár, lengyel, svéd) hatalmas területeket csatoltak birodalmukhoz. A terjeszkedés a 19. században a Kaukázuson túl, Közép-Ázsiában és a Távol-Keleten folytatódott. Az első világháború veszteségeit forradalmak és polgárháborúk súlyosbították, míg 1922-ben megalakult a Szovjetúnió. Képen: a Szovjetuniós és a katonai ellenőrzése alá vont európai országok.
Az unió élére a győztes kommunista párt állt, aki a munkásosztály hatalmát ígérte. A párt élén álló Sztálin azonban meg sem próbálta az eszményi ígéreteket megvalósítani véres önkényuralmat alakított ki. Megszüntették a magántulajdont, többek közt a termelőeszközök is magántulajdonba kerültek, állami gazdaságokat, szövetkezeteket hoztak létre, a gazdaságot pedig előírt tervekkel irányították. Eközben az ellenállók (vagy csak példásan ki nem emelkedők) milliói dolgoztak és haltak meg a munkatáborokban.A nehézipar fejlesztését célzó hatalmas beruházásokat tovább súlytották a második világháborús veszteségek. A háború mintegy 20 millió szovjet áldozatot követelt. Az ipar csak az Urál, a Kakukázus és Szibéria vidékén fejlődött, részben azért, mert ide menekítették a háború elől a berendezéseket, részben, mert a sok millió menekült, kényszermunkás és hadifogoly új bányákat nyitott és üzemek egész sorát építette fel. Az iszonyatos elmaradottság ellenére a Szovjetunió háborús győzelme révén jelentősen növelte területeit, s négy évtizeden át katonai és politikai világhatalmmá vált. A háborút követő évtizedekben gazdasági téren is komoly eredményeket ért el. Különösen jól fejlődött a hadipar, a repülőgép- és rakétagyártás, valamint az atomtechnika és űrkutatás. Az említett iparok azonban irdatlan költségeket emésztettek fel, s mivel más termékekkel a világpiacon csak alig jelent meg, így a lakosság életszínvonala semmit sem növekedett. A kommunista párt 1986-ban hírdette meg reformprogramját (peresztrojka), amely szép lassan oda vezetett, hogy a diktatúra felszámolódott, a fél évszázadon át semmibe vett emberi jogok helyreállítása elkezdődött.
A '80-as évek végére nyilvánvalóvá vált, hogy nem tarható fenn sokáig a Szovjetuniónak nevezett államalakulat, egyre több korábban névleges autonómiát élvező tagköztársasága kezdte kinyilvánítani függetlenedési akaratát. Így tett a közép-ázsiai tagköztársaságok kb. 60 milliónyi összlakossága is, és megállapodtak, hogy a népek olvasztótégelyének megszűnését követően, immár önálló államokként belépnek a frissen alakuló Független Államok Közösségébe (1991), a FÁK-ba. Ezekről az államokról korábban csak mint pl. a gyönyörű szőnyegek hazájáról hallhattunk, esetleg utazók leírásait olvashattuk, de nézzük meg, mi most a helyzet arrafelé! Lássunk egy áttekintő táblázatot a régió országairól:
Táblázat: A Független Államok Közösségének tagjai
Ország
Területe (km2)
Lakossága (milló fő)
Főváros, lakosai (millió fő)
Külker. kivitel
Külker. behozatal
Oroszországi Föderáció
17.075
147
Moszkva
Ukrajna
604
52
Kijev
Örményország
30
3,3
Jereván
Azerbajdzsán
87
7
Baki (Baku)
Belorusszia
(Fehéroroszország)208
10
Minszk
Moldávia
(Moldova)34
4,3
Chisinau
Grúzia
70
5,5
Tbiliszi
Kazahsztán
2 717 000
17,5
Alma-ata 1,3
gyapot, kohászat termékei
gépek
Türkmenisztán
488 000
3,6
Ashabad 0,4
gyümölcs, tej, textil
f.gáz, f.szén, gépek
Üzbegisztán
447 000
20,5
Taskent 2,1
gyapot, gyümölcs, hús
u.a.
Kirgizisztán
198 500
4,4
Pispek 0,6
tej, hús, autó
gépek
Tadzsikisztán
143 000
5,1
Dusanbe
hűtőgép, élelmiszer
f.szén, gépek
Táblázat: független államok, akik nem csatlakoztak a FÁK-hoz (balti államok)
Ország
Területe (km2)
Lakossága (milló fő)
Főváros, lakosai (millió fő)
Külker. kivitel
Külker. behozatal
Litvánia
65
3,7
Vilnius
Lettország
65
2,7
Riga
Észtország
45
1,6
Tallinn
Független Államok Közössége térkép
Oroszország (Oroszországi Föderáció)
Oroszország a világ legnagyobb országa, területe Európa keleti határától Észak-Ázsia keleti partjáig több, mint 17 millió km2. Területe majdnem kétszer akkora, mint az Egyesült Államoké. Fővárosa Moszkva. Lakosságának 4/5-e az európai országrészben lakik, míg az Uráltól a Csendes-óceánig csupán 30 millióan élnek.
Ismétlő kérdések
4.1. Ismételd át milyen energiaforrásokról tanultál!
4.2. Ismételd át mit tanultál az iparról!
IparEnergiaforrások
Az ország területén jelentős mennyiségű kőolaj, földgáz és kőszén készletek találhatók, de ezek nagyobbik része mostoha természeti környezetben, Szibériában. Oroszország mégis erőlteti a szénhidrogénvagyon gyors kitermelését, mert exportbevételeinek jelentős része ebből származik. A kitermelt kőolajat és földgázt hatalmas csővezetékrendszeren juttatják el a vásárló országokba. Az ásványkincseknek megfelelően az energiatermelés legnagyobb részét hőerőművek biztosítják, az energiahordozókban szegény vidékeken atomerőművek, melyek közt igen sok az elavult. A megújuló energiaforrások (vízerőmű) aránya ma már megközelíti a 20%-ot. Az ország méretéből és adottságából következik, hogy szinte minden iparág megtalálható.
iparvidék
fontosabb városai
ipar
északnyugati
Szentpétervár
precíziós gépgyártás, elektrotechnika, hajóépítés, fafeldolgozás, papíripar
központi
Moszkva
textilipar, gépgyártás, vegyipar, vasipar
déli (Ukrajna)
Donyeci-szénmedence
vaskohászat, nehézgépgyár, vegyipar
volgai
Nyizsnyij Novgorod, Szaratov, Szamara
kőolaj-feldolgozás, műtrágyagyártás, autó- és traktorgyártás, rakéta- és repülőgépgyártás
uráli
Jekatyerinburg,, Cseljabinszk
vas- és acélipar, réz- és alumíniumkohászat, gépipar
szibériai
Kuznyecki-szénmedence
vaskohászat, gépgyártás, vegyipar
Ukrajna
Európa legnagyobb és legnépesebb állama, ahol a lakosság 73%-a ukrán, 22%-a orosz. A kárpátaljai területen kb. 170 ezer magyar él, kulturális központjaik Ungvár és Beregszász. Valamikor a birodalom éléstára volt, a Szovjetunió gabona- és zöldségtermelésének 1/4-ét adta, sőt kukoricából, cukorrépából és napraforgóból ennél is magasabb arányt ért el. Nehéziparát a Donyec-medence kőszenére (feketeszén) alapozták, azonban napjainkban az orosz kőolaj és földgáz nélkül elképzelhetetlen működésük.
Moldova
Jórészt románok (65%, 13% orosz) lakta állam, ahol főcélkitűzés az önállóság, mintsem a Romániával való egyesülés.
Azerbajdzsán, Örményország, Grúzia
A Kaukázus-vidék hegyei közt elterülő államok, ahol számtalan kisebb-nagyobb néptöredék talált menedéket, néhol szinte minden faluban más-más nyelvet beszélnek. Természeti erőforrásokban igen szegények, s gazdasági felemelkedésüket a régi keletű határviták, háborúba torkolló viszályok is nehezítik. A régen híres bakui (Azerbajdzsán) kőolajat ma már inkább csak kiváló minősége (kénszegény) miatt bányásszák.
Kazahsztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán, Kirgizisztán, Tadzsikisztán
A szovjet birodalom legelmaradottabb területei voltak. A korábban bevándorolt oroszok egy része az utóbbi években visszatért szülőhazájában, így az őslakosok aránya részben ezért, részben a gyors természetes szaporodás miatt nőtt. Az őshonos népek nyelve a törökökével rokon, s a mohamedán vallás is jelentősen terjed. Nem csoda, hogy egyre több gazdasági kapcsolat fűzi őket Törökországhoz, Iránhoz, illetve más arab országhoz.
Kazahsztán
Területét tekintve a legnagyobb, kb. hússzorosa Magyarországnak. Túlnyomó részt mohamedánok lakják. Földjét először Dzsingisz kán seregei, majd a kazahokat bekebelező oroszok foglalták el, közülük először a cáriak, később a vörösök. 1991 óta tagja, teljes önállóságot élvezve a FÁK-nak. Két nagy városát említsük meg, Karagandát, ami szenéről (barnakőszén) híres és Szemipalatyinszkot, amit az űrkutatásban elfoglat helye tett ismertté. Olaszországgal fekszik azonos szélességen, mégis erősen kontinentális éghajlatánál fogva igen kemény, hideg a tele. Nyugaton a Föld legnagyobb sós tava, a Kaszpi-"tenger" határolja. Régen mezőgazdaságát a nomád állatttenyésztés, ma erőteljes öntözés hatására a gyapot,- gyümölcs,- és dohánytermesztés jellemzi. A sivatagi rizs (!) és gyapotföldek erőteljes öntözése hatására az Aral-tó vizének jelentős részét elvesztette, hiszen az itt átfolyó Szir-darja és az Üzbegisztánon átfolyó Amu-darja csak töredékét szállítja el korábbi vízmennyiségének a tóig, a többi a rosszul karbantartott csatornákon át a mindig szomjas homokba távozik. A tó vize helyenként 80 km-rel is visszaszorult, a helyén kialakuló sós sivatagi homokot messzire elszállítja a szél, beterítve a környező - hajdani - halászfalvakat. Az ország ásványkincsekben gazdag, sok a króm, szén, réz, és ólom a területén. Lakosságának kisebb hányadát teszik ki a kazah őslakosok, mára számukat meghaladja a betelepült orosz lakosság. Képen: a Föld legnagyobb tava, a Kszpi-tenger (nagyítható).
4.3. Azonosítsd be a térképen a FÁK tagállamatit!
Független Államok Közössége térkép
4.4. Készítsd el a FÁK vaktérképét, majd jelöld az egyes államoknál ásványkincseiket, mezőgazdasági tevékenységeiket.
I. Kalandozzatok a mellékelt turisztikai információk segítségével a FÁK tagállamaiban!
II. Nézzetek utána, mit jelentenek a következő kifejezések: Varsói Szerződés, KGST, hidegháború!
III. Tájékozódjatok, milyen a kárpátaljai magyarság helyzete, vannak-e magyar nyelvű iskolák, használhatják-e a magyarok anyanyelvüket a különböző intézményekben, van-e magyar színház, mik a legnagyobb, magyarok által lakott települések a területen! Nézzetek utána, miről híresült el Szelmenc falu! Mi most ott a helyzet?
1000 Út Utazási Iroda
IV. Készítsetek kiselőadásokat az alábbi témákban: Transzszibériai vasútvonal, Bajkál-tó, Szibéria, orosz ételkülönlegességek.
V. Oroszország autós térkép segítségével készítsetek egy 15-30 napos autós kirándulást az ország területén!A FÁK mezőgazdasága
A természetföldrajzi adottságokhoz (hőmérséklet, csapadék, talaj) igazodva mezőgazdasági övezetek alakultak ki:
Tundra: rénszarvastenyésztés, tajga: fakitermelés, prémes állatok tenyésztése, a folyóvölgyekben növénytermesztés (árpa, rozs), vegyes és lombos erdő: burgonya, rozs, len, szálastakarmányok; szarvasmarha-tenyésztés, erdős sztyep és sztyep: (feketeföld - csernozjom talajon) búza, kukorica, árpa, cukorrépa, napraforgó, a déli területeken gyümölcs és szőlő; sertés-, szarvasmarha- és juhtenyésztés, mérsékelt övi félsivatagok és sivatagok: oázisokban: gyapot, rizs, gyümölcsök; selyemhernyó-tenyésztés; a hegyi legelőkön: juh-tenyésztés, szubtrópusi területek (Kaukázustól délre): szőlő, tea, citrusfélék, tengerek: halászat - Barents-tenger: tőkehal, Csendes-óceán peremtengerein: lazac, tőkehal, Kaszpi-tó: tokhal.
Összefoglalva a FÁK bányászata és ipara
Napjaink legsúlyosabb kérdésévé kezd válni a fogyatkozó ásványkincsek és energiahordozók problémája. Ebben a témában igen jó pozíciókkal bír a FÁK.
1. Bányászat
Feketeszén: Donyec-medence, Pecsora-medence, Kuznyecki-medence, Karaganda, barnaszén: Kazahsztán, Kanszk-Acsinszki-medence, Léna-medence, kőolaj: Baku környéke, Kaszpi-tenger környéke (jó minőségű, de kevés), volga-uráli kőolajmező (Tatarsztan, Baskiria), nyugat-szibériai kőolajmező (legjelentősebb) (Szurgut, Nyizsnyevartovszk környékén), földgáz: Nyugat-Szibéria északi része (Jamburg, Urengoj környékén), Urál délnyugati előtere (Orenburg környékén), Közép-Ázsia (Üzbegisztán, Türkmenisztán), Ukrajna,vasérc: Kurszk, Krivoj Rog, Kercs, Urál-hegység, bauxit: Urál-hegység, rézérc: Urál-hegység, kősó, kálisó: Urál nyugati lábánál2. Energiagazdaság
Az elektromosáram-termelés elsősorban hőerőművekben folyik, amelyeket kőszénnel illetve szénhidrogénekkel fűtenek. A legjelentősebb vízerőművek a Volgán, a Jenyiszejen, és az Angarán épültek, atomerőművek főleg az európai területeken találhatók.
Ide kattintva sok mindent megtudhatsz a csernobili atomerőmű-katasztrófáról, és magyarországi hatásairól! Ide kattintva pedig animációt is láthatsz a sugárzás terjedéséről. Ellenőrizheted a tudásod, ha ide kattintasz!