A Himalája országai

Bhután
Az India és Kína között létrejött, 47 ezer km2 területű királyság évszázadokig rejtőzött a történelem árnyékában. Határai sokáig hermetikusan lezártak voltak, Dzsingme Szinghje Vangcsuk király csak 1974-ben nyitotta meg őket korlátozott számú turistának. A hermetikus lezárás nem volt nehéz, hisz északon hatalmas hó- és jégbarikádok magaslanak, délen az átjárhatatlan dzsungel (monszunerdő) képez természetes határt. Többek közt ezekkel magyarázható, hogy az első autó csupán 1962-ben haladt végig az éppen elkészült, kanyargós hegyi utakon. Napjainkra az aszfaltozott úthálózat eléri az 1200 km-t. Képen: Buthánban a XII. századtól építettek megerősített kolostorokat, ún. dzongokat. A kolostorvárak a világi és egyházi hatalom központjai, szinte kivétel nélkül mindegyik paralelogramma alapra épült. A Paro-völgy fölé magasodva, szorosan a meredek sziklafalhoz simul Taksang, a Tigrisfészek-kolostor.
Főváros: Thimbu (27 ezer lakos); lakosság: 1.000.000 fő; népsűrűség: 13 fő/km2; a lakosság 65% bhotija, 25% nepáli, 10% tibeti; nyelv: dzongkha. A keresők 90%-a a mezőgazdaságban dolgozik; Bhután a világ egyik legszegényebb országa; az ország területének alig 10%-a áll művelés alatt (kukorica, rizs, búza, gyümölcsök, burgonya). Pénznem: ngultrum; vallás: 75% buddhista, 25% hinduista; írástudók aránya 15%; természeti kincsek: kőszén, rézérc, dolomit; természetes körülmények közt él: tigris, leopárd, orrszarvú, elefánt.

Nepál

Buthánhoz hasonlóan sokáig a világ egyik legelzártabb országa volt. Az 1951-ben belépő turisták az indiai síkságról kapaszkodtak fel a hegyekbe, s hosszú út után jutottak el végül az ország szívébe, ahol úgy tűnt egy mesébe érkeztek. Lábaik előtt terült el a világ egyik legszebb kultúrvidéke, a bájos Katmandu-völgy, mögötte a Himalája, köröskörül bujazöld, teraszos rizsföldek, elszórtan okkerpiros parasztházak, ékességként a három királyi város és számos falu. Képen: A világ legmagasabb csúcsa a Csomolungma. A név tibeti nyelven annyit tesz a Világ Istenanyja. A nepáliak "a hegyet, amit a madarak sem tudnak átrepülni" Sagarmatha-nak nevezik.
Nepál 2000 ezer évig őrizte függetlenségét, sosem gyarmatosították, sorsáról sosem döntöttek idegenek. A "fejlődés" azonban utolérte. Félévszázada még egyetlen autó sem közlekedett az országban, mára autók ezrei robognak tülkölve. Nepál nem ismerte a gyárakat és a gépeket, mára a világ egyik legnagyobb környezetszennyezője. A szalmatetős téglaházakat és a aranytetejű pagodákat felváltották a betontömbök, melyek tetejét hullámbádog fedi. Az országban "háború" dúl, de egy másfajta háború. Nem tudni vajon a nyugati "fejlődés" vagy a keleti szellemiség lesz-e a győztes. Képen: Nepálban 35 törzs él, s mindegyik jól megkülönböztethető a többitől fajuk és vallásuk, ruházatuk és nyelvük, ékszereik, szokásaik, magaviseletük által. Nepál népei közül a serpákat említjük meg. A serpák a magas csúcsok meghódításának nélkülözhetetlen kísérői, hegyi vezetői. Jellemző tulajdonságaik a barátságosság és a szíves vendégszeretet, a vidámság és az életöröm, a nyugodt megfontoltság a veszélyben. Ne felejtsük el azonban, hogy az említett tulajdonságok a legtöbb nepáli törzsre jellemző!
Főváros: Katmandu (800 ezer lakos); lakosság: 19 millió fő; népsűrűség: 129 fő/km2; a lakosság 73% indiai népcsoportok, 26% ősnepáli népcsoportok, 1% tibetiek (pl.: serpák); nyelv: nepáli. Terület: 147.181 km2; államforma: alkotmányos monarchia. Az ország területének 16%-a áll művelés alatt (kukorica, rizs, búza, hüvelyesek, köles). Pénznem: nepáli rúpia; vallás: 90% hindu, 5% buddhista, 3% mohamedán; írástudók aránya 26%; természeti kincsek: csillám, mészkő, barnakőszén; természetes körülmények közt él: páncélos orrszarvú, jak, pézsmatulok.
A Himalája meghódítása
A Himalája legmagasabb csúcsának, a Mount Everest meghódítására 1953. május 29-én, 11.30-kor került sor. A közel száz próbálkozó közül végül Edmund Hillarynek és Tenzing Norgaynak sikerül felmásznia Földünk legmagasabb pontjára. Azóta 63 nemzet, 1200 hegymászója járt a 8850 méteres magasságban, az expedíciók 175 áldozatot követeltek, 2001-ben egy magyar, dr. Gárdos Sándor a Millenium Expedíció orvosa veszítette életét. Az első nő 1975. május 16-án (japán származású), az első magyar 2002-ben érte el a csúcsot.
Az új-zélandi származású méhész számtalan expedíciót vezett a Himalája különböző csúcsaira. A csúcs meghódítását követően Hillary feleségével többször visszatért Nepálba. Iskolákat, kórházakat, hidakat épített. Nagylelkű kezdeményezéseit 1975-ben tragikus baleset árnyékolta, felesége és egyik leánya repülőgép balesetbe életét vesztette.
Erőss Zsolt a 4. magyar expedíció tagja.
Dr. Gárdos Sándor a Millenium Expedíció orvosa.

http://nepal.lap.hu
Magyar Everest oldal
Baraka Fotógaléria
Panoráma kamera a Mount Everestről
Google Earth-ös akció, meg képek