1. Próbáljátok definiálni a következő fogalmakat: vallás, hit.
A vallást és a vallásosságot többféleképpen határozhatjuk meg, jelen fejezetben törekedtünk arra, hogy minél elfogadottabb definíciókat, fogalmakat, nézeteket közöljünk. Az általános felfogás szerint a vallásosság természetfölötti lények és erők létezésében való hitet és ezzel kapcsolatos értelmi, érzelmi és akarati tudatvilágot jelent, valamint az ezeknek megfelelő viselkedést (hitvallást, imádkozást, bűnbűnatot, áldozatbemutatást stb.). A vallás az emberi természetben gyökeredzik, az értelemben, amely a világ okát, eredetét kutatva Istenre talál. A vallásos emberek a vallási tanokban foglalt szertartások, erkölcsi előírások, imádságok, vallásos cselekedetek során kapcsolatba léphetnek Istennel. Tőle várják életük problémáinak megoldását. A vallás egyetemes életjelenség. Minden embernek, minden népnek és minden kornak megvan a maga vallása.
A világ népességének vallási megoszlása (1991), népesség 5,2 milliárd lakos.
Keresztény 1685 millióBuddhista 325-900 millióKatolikus 955 millióHindu 710 millióProtestáns 383 millióDzsainista 3,5 millióOrtodox 185 millióKonfuciánus 5 millió"Bennszülött" keresztény 130 millióTaoista 31 millióEgyéb keresztény 32 millióKínia univerzista 820 millióZsidó 18,5 millióSintoista 61 millióIszlám vallású 900-1000 millióTermészetvallású (animista) 100 millióSzunnita 600 millióSámán hitű 12 millióSiita 100 millió"Új vallású" 117 millióVahabita 105 millióNem vallásos (felekzeten kívüli) 830 millióSzikh 18 millióAteista 200 millióBahái 5 millió
A világ vallási térképe
A vallások kialakulása, fejlődése, a legősibb vallások
A vallási képzetek az emberi szellem kialakulásával jöttek létre. A vallások legprimitívebb formái az őskorban alakultak ki, ennek ellenére vonásai napjainkban is megtalálható ma élő természeti népeknél. Az őskori emberek vallását vallási hiedelemnek nevezzük, amelynek több változata ismert. A mágia során a 40 ezer évvel ezelőtt élt emberelődök a vadászathoz reméltek szerencsét, valamint vélt vagy valódi ellenségeiktől próbáltak megszabadulni. A fetisizmus alapja, hogy egy-egy tárgynak természetfeletti erőt tulajdonítottak. Az ilyen tárgyak (mana) áldást vagy bajt hozhatnak, de a fétisben lévő erő segítségével istenséggel is érintkezésbe lehet lépni. Az olyan fétiseket, amelyeket állat vagy ember formára alakítottak, bálványoknak nevezzük. A totemizmusnak az a hiedelem az alapja, hogy a családokat (nemzettséget) szoros rokoni kapcsolatok fűzik az állatokhoz, növényekhez és ezeken keresztül egymáshoz is. A halottkultusz a halottakat tekinti emberfeletti erők hordozóinak, míg a sámánizmus azt vallja, hogy a természetfeletti erő birtokosa nemcsak halott lehet, hanem élő ember is, a törzsfőnök vagy a varázsló. A sámánizmus a szellemekben való hitnek egy különleges formája. Nagyon fontos szerepet tulajdonítanak az ún. segítő szellemeknek, amelyekkel a sámánnak különleges kapcsolata alakul ki. Egyes elképzelések szerint a sámánt magát is szellemek választják ki.
mágia, fetisizmus, totemizmus, halottkultusz, sámánizmus