11. Elektromos balesetvédelem és elsősegélynyújtás

11.1. Írd a képek alá, hogy milyen hatása lehet az elektromos áramnak!

 

 

Az elektromos áram élettani hatásai
kedvező
kedvezőtlen
- az emberi élet alapjait az agyból kiinduló elektromos impulzusok biztosítják
- baleset- és életveszélyes emberre és állatra egyaránt
- fizikoterápiás kezelések a gyógyászatban
 

Az ember életfunkcióit, mozgásait belső, ún. bioáramok vezérlik. Ha ebbe a jól szervezett, összehangolt rendszerbe valamilyen külső hatás következtében idegen áramingerek, impulzusok hatolnak be, akkor az életműködésben zavarok keletkeznek és nem kívánt, sokszor szabályozhatatlan funkciók jönnek létre. Emberen, valamint állatokon végzett vizsgálatok alapján az emberi szervezetnek a villamos árammal szembeni érzékenységére, férfiak esetében, 50 Hz-es frekvencia esetén az alábbi átlagos értékeket állapították meg:

- érzetküszöb 0,5 – 1 mA
- erős rázásérzet 6 – 14 mA
- izomgörcs 14 – 25 mA
- szabálytalan szívműködés 25 – 80 mA
- szívkamralebegés 80 – 100 mA
- pillanatos halál 100 mA felett.

A közölt adatok átlagértékek és csak 50 – 100 Hz frekvencia esetén, egészséges férfiakra vonatkoztathatók. 100 – 1000 Hz frekvencia értékhatárok között az áramütés biológiai hatásai enyhébbek és 1000 Hz felett egyre inkább érvényesül az ún. skin hatás, amelynek következtében az áram útja a szervezetben a bőrfelület közelében alakul ki, elkerülve a létfontosságú szerveket. A vizsgálatok szerint a biológiai hatásokat egyenáram alkalmazása esetén az 50 Hz–re megadott áramértékek 4–5–szörös értékével lehet csak előidézni. Az egyenáram tehát veszélytelenebbnek tűnik a váltakozó áramnál, azonban a sejtbomlasztó elektrolízis, valamint az ívképzésre való hajlam miatt szintén veszélyes.

Az elektromos áram élettani hatása függ a testen áthaladó áramerősségétől és az áram átfolyásának időtartamától. Az áram erősségét a feszültség és az ellenállás együtt határozza meg. Az emberi test ellenállása tág határok között mozog. Az ellenállás döntően a vezetővel érintkező bőrfelülettől származik. Sérült, nedves (izzadt) bőr vagy a vezető nagy bőrfelülettel való érintkezése esetén az emberi test ellenállása nagyságrendekkel csökkenhet. A bőr verejtékezéssel járó ellenállás változását használják fel az úgynevezett hazugságvizsgálóknál. Az emberi test ellenállása közelítően 500 ohm és 50 000 ohm közötti érték. A bőrfelület viszonylag nagy ellenállása miatt a vezetővel való érintkezés helyén keletkeznek az égési sérülések.

A fentiekben említett veszélyes izomgörcsöt okozó 10 mA áramerősséggel és az emberi test legkedvezőtlenebb körülmények közötti 500 ohmos ellenállásával számolva adódik a veszélyes feszültség határértéke, 50 V. A szabvány a tartósan megengedett legnagyobb érintési feszültséget 42 V-ban határozza meg.

 

Elsősegélynyújtás elektromos balesetek esetén

Az áramütés hatása tehát függ az áramerősségtől és a feszültségtől. Kisebb csípőérzés, kábító hatás, légzés-, illetve szívleállás csupán néhány kiemelt tünet az elektromos áram okozta sérülések közül. Gyakran okoz az áramütés égési sérülést behatolása helyén, illetve a „föld” irányába történő távozás helyén. Egyes esetekben az áram hatására izomgörcs alakul ki, amely megakadályozza, hogy a sérült kikerüljön az áramkörből. Ilyenkor külső segítségre van szüksége.

Első lépések

A sérültet lehetőleg azonnal szabadítsuk ki az áramkörből!

- kapcsoljuk le az áramot;
- húzzuk ki a csatlakozót;
- kapcsoljuk le a biztosítékot;

- Nagyon fontos, hogy soha ne érintsük meg a sérültet!

Ha más lehetőség nem kínálkozik nagy körültekintéssel valamilyen szigetelő anyagra (műanyag, fadoboz, telefonkönyv) állva szintén szigetelő anyag közvetítésével (pl: fa seprűnyél) mozdítsuk ki a sérültet.

Magas feszültség esetén (1000 V) NE közelítsünk a sérülthöz!

 

Segélynyújtás

1. Vizsgáljuk meg a sérült eszméletét!

a, ha eszméleténél van, akkor állandó megfigyelés alatt kell tartani
b, ha eszméletlen vizsgáljuk meg a légzését és a keringését - 2.

2. Ha keringése és légzése...

a, nincs, hívjunk segítséget (mentők 104), majd kezdjük el az újraélesztést
b, van, biztosítsuk légútjait stabil oldalfektetéssel

Áramütésnél sokszor csak több órás mesterséges lélegeztetés vezet eredményre, illetve az áramütés következményei néha csak utólag jelentkeznek, ezért szükséges a megfigyelés.

11.2. Válaszolj az alábbi kérdésekre!
 
Miért szerelik a fürdőszobai világítás kapcsolóját a fal külső oldalára?
Miért nem éri áramütés a nagyfeszültségű távvezetéken álló madarat?
Kell-e valamilyen veszélytől tartanunk a nagyfeszültségű távvezeték alatt?
11.3. Készítsetek tájékoztató füzetet/plakátot az alábbi témákban!
- áramütés megelőzése a konyhában;
- áramütés megelőzése a fürdőszobában;
- áramütés megelőzése a mühelyben;
- csecsemők, kisgyermekek védelme áramütéstől;
11.4. Nézz utána a defibrillátor történetének és működési elvének!