6. Elektrolízis

6.1. U-csőbe öntsetek 5-6%-os sósavoldatot és helyezzünk bele két grafitrudat! A két elektródot kössük zseblámpatelephez! A pozitív elektród mellé cseppentsetek kálium-jodidos keményítőoldatot! Figyeljük meg az elektródok környezetét! Adjatok magyarázatot!

 


A katódfolyamat egyenlete: 2 H+ + 2 e--= H2 redukció
Az anód folyamat egyenlete: 2 Cl-= Cl2 + 2 e- oxidáció
Az elemi klór kimutatására alkalmas a KI oldat, mivel 2 I- + Cl2 = 2 Cl- + I2

6.2. Szakítsuk félbe az elektrolízist és a telep helyére kössünk be egy izzót!

6.3. NaCl-oldatot elektrolizáljatok grafit elektródok között! Az elektrolízis megkezdése előtt néhány csepp fenolftaleinindikátort adjatok az oldathoz! Készítsetek jegyzőkönyvet, mely feltétlen tartalmazza a tapasztalatokat, a magyarázatot, reakció egyenletekkel együtt! Rajz is készüljön!

Látható, hogy elektrolízis során az elektródfolyamatokban mindig valamilyen anyag képződik. Mindenki számára egyértelmű, hogy minél nagyobb áramerősséggel végezzük az elektrolízist, valamint minél tovább annál nagyobb mennyiségű anyag képződik. Azaz a képződött anyag tömege (m) egyenesen arányos az elektrolizáló áram erősségével (I) és az elektrolízis idejével (t).

ahol k az anyagi minőségre jellemző állandó. Ez Faraday I.törvénye. Faraday nevéhez fűződik annak megállapítása is, hogy 1 mol elektron töltése 9,65x104 C.

elektrolízis, Faraday I. törvénye