Megoldások

7/10
a, merülőforralóval
b, víz nélkül erősen felizzana és kiégne
c, a menetek egymást is melegítik, így kisebb árammal elérhető a magas hőmérséklet
d, a hálózat túlterhelése esetén nem olvad ki a biztosíték, a falban a vezeték túlmelegedhet, ha az automata nem old ki.

8/5
Rúdmágneshez, vagyis az áramjárta tekercs mágneses dipólusként viselkedik.

8/6
A vasgyűrű árnyékolja a mágnese mezőt, az alumínium gyűrű nem. Nincs változás a mező szerkezetében.

8/7
Adott pontban forgatóhatást fejt ki, így nem az erő mértéke, hanem annak forgatóhatása jellemzi egyértelműen adott pontban a mágneses mezőt.

9/1
Fekete-fehér televízió képernyője előtt mozgatott állandó mágnes érdekes fekete foltokat hoz létre az elektronnyaláb és a mágnes kölcsönhatásaként. (Színes televízióval ne mutassuk be a kísérletet, mert a képcső színei elromlanak és csak nagyon nehezen állíthatók helyre!)

9/2
Katódsugárzásról bebizonyította, hogy elektronsugárzás. Meghatározta az elektron fajlagos töltését(Q/m).

10/1
Az áram folyása azt jelenti, hogy a vezetékben az elektronok elmozdulnak, és a vezeték egyik végén felhalmozódnak, míg a másik végén hiány keletkezik. E töltéskülönbség a vezetékben feszültséget eredményez, amit induktív feszültségnek nevezünk. Uind=Blv, ahol l a vezeték hossza, v az elektronok sebessége, B a mágneses indukció.

10/2
Közelítéskor taszítás
Távolításkor vonzás a mágnes és az alumínium gyűrű között
Nem légmozgás hozza mozgásba, hiszen az előbbi mozgás nem következik be, ha szakadás van a gyűrűn. A jelenség az indukált áram következménye. Az indukált áram maga körül mágneses mezőt hoz létre, méghozzá olyan irányút, olyan mágneses dipólussá változik, amely a közeledő mágnest taszítja, a távolodót vonzza.

10/3
- hangrezgéseket elektromos jellé alakítja. Természetesen a frekvenciának megfelelő elektromos feszültséggé
- rezgések hatására a membrán, rugalmas lemez rezeg
- a hozzáerősített lengő tekercs is rezeg a rögzített állandó mágneses mezőben
- a tekercsben a hangrezgés tulajdonságait hordozó, megőrző elektromos feszültség indukálódik.

10/4
A műszer kitér méghozzá kitérése a mozgatás irányától függ.

10/6
Az áramkör zárásakor a tekercs taszítja, nyitásakor vonzza az alumínium karikát. Ugyanis záráskor a karika belsejében a növekvő mágneses fluxus indukált áramot eredményez. Az indukált áram fluxusának a tekercs növekvő fluxusát akadályozni kell. Ez akkor teljesül, ha a tekercs és a karika azonos pólusokkal fordulnak egymással szembe.
Az áram kikapcsolásakor a fluxus csökkel, vagyis az indukált áram mágneses mezeje a megszűnést igyekszik akadályozni, így vonzást kell tapasztalni, ellentétes pólussal állnak.

11/1
a, A fürdőszoba gyakran nedves kövezete jó vezető, így a fürdőszobában egy hibás kapcsoló érintése fokozott balesetveszéllyel járna.
b, A feszültség nem egy vezetéken, hanem két vezeték, vagy egy vezeték és a föld között van.
c, A nagyfeszültségű távvezeték és a föld között elég jelentős térerősségű elektromos mező alakul ki. Ez az elektromos mező a távvezeték alatt elhelyezkedő testek között kis szikrakisüléseket is előidézhet, ami balesetveszélyt jelent, például benzingőz robbanása. A vízsugár vagy nedves anyag, például sárkány zsinórja, vezeti az áramot, ami halálos áramütést okozhat.