Az energiaforrások olyan energiát rejtenek magukba, amely átalakítás során könnyen munkavégzésre használható. Maga az élet is szüntelen energia átalakítás.
6.1. Gyűjts példákat közvetlen környezetedből energiaátalakulásokra!
kémiai hő Pl.: benzinégése
kémiai mozgási kémiai hang mozgási elektromos
hő mozgási hő fény hő elektromos
6.2. Az ábra segítségével ismételd át hogyan csoportosíthatók az energiaforrások! Írj mindegyikhez példát is!
A fosszilis, más néven nem megújuló energiaforrások közé olyan kémiai vegyületek tartoznak, amelyek készlete Földünkön végleges, előbb-utóbb kifogynak, vagy nem lesznek gazdaságosan kitermelhetőek. Ide tartozik a kőszén, a kőolaj és a földgáz. Utóbbi kettő főként szén (C) és hidrogén (H) atomokból épül fel, ezért szénhidrogéneknek nevezzük őket.
6.3. Hogyan keletkezik a kőszén, a kőolaj és a földgáz?
A legelfogadottabb elmélet szerint ezek a szénhidrogének nagy mennyiségű, növényi és állati eredetű szerves anyag oxigénszegény környezetben történő bomlásával keletkeznek, amely nagyrészt tengeri üledékképződés során történik. A szerves anyag finomszemcsés szervetlen anyagokkal (agyag, márga) együtt rakódik le. A fokozatosan növekvő üledékréteg súlya alatt a nagy nyomás és magas hőmérséklet révén alakulnak át szénhidrogénné, és a nagy nyomás miatt felfelé vándorolnak a pórusos szerkezetű kőzetben. Ez addig tart, amíg az anyag elér egy át nem eresztő réteget, ahol megreked és elkülönül: alul víz, felül kőolaj és ha van elég gázanyag akkor a fölött földgáz helyezkedik el az úgynevezett gázsapkában. A kőolaj a vándorlás miatt nem a keletkezési helyén (anyakőzetben), hanem az úgynevezett tárolókőzetben található, utólag nehéz megállapítani, hogy hol is képződött. A jelenleg gazdasági hasznosítás szempontjából jelentős kőolajtelepek nagyrészt a földtörténeti harmadidőszakban keletkeztek. A trópusi esőerdők a szénképződés folyamatában játszottak jelentős szerepet. A szén, elsősorban növényi eredetű szerves anyag anaerob (oxigénmentes) körülmények között történő lebomlása során keletkezik. Az ehhez szükséges szerves anyag a földtörténet során nagy mennyiségben elsősorban a gazdag vegetációjú trópusi, szubtrópusi területek mocsárerdeiben alakult ki.
A kőszén
A szén az élővilág legfontosabb építőeleme, a világegyetem egyik leggyakoribb eleme. A természetben igen sokféle alakban fordul elő, megtalálható elemi állapotban (Mit jelent az elem, elemmolekula kifejezés?) - gyémánt, grafit, fullerén -; ásványokban - mészkő, dolomit - (Mi a mészkő összegképlete?); szerves vegyületekben - szőlőcukor - (Mi a szőlőcukor összegképlete?); és az élővilágban. Mindezek mellett mesterségesen is előállítható.
A kőszén nem elemi szén, hanem bonyolult szénvegyületek keveréke. A kőszén kialakulásának egymást követő fokozataiban nő a széntartalom: az első fokozat a tőzeg, amelyet a lignit, majd a barnakőszén (60-70% széntartalom), a feketekőszén (80% feletti széntartalom) és az antracit (90% feletti karbontartalom) követ.
6.4. Az alábbi táblázat segítségével készítsd el a világ kőszénkészletének keletkezési térképét!
6.5. Írd fel az elemi szén elektronszerkezetét!
6.6. Töltsd ki a táblázatot!Széntartalmú tüzelőanyagok minősége
ÁSVÁNYI SZENEK
név jellemzői fűtőérték jelentős előford. világ jel. előford. hazánk tőzeg
lignit
barnaszén
feketeszén
antracit
6.7. Mennyi energia szabadul fel 50 kg barnakőszén elégetésekor?
6.8. 130 kg lignit hány kg vizet tartalmaz körülbelül?
6.9. Melyikből nyerhető több energia? 80 kg feketeszén, 80 kg kőolaj, 80 kg földgáz.
6.10. Az ábrák segítségével nevezd meg milyen két fő kitermelési módja van a kőszénnek? Melyik kitermelési mód, milyen környezeti károkat okozhat?Kőszénbányák
Az előzőekben már sok mindent megtudtunk a kőszénről, s talán még a maikor kisgyermekei is tudják, hogy tüzelőanyagként lehet hasznosítani. A XIX. század elejétől azonban másként is hasznosítják. Száraz lepárlással, levegő kizárásával magas hőmérsékletre hevítik, és így értékes anyagok keletkeznek belőle. Többek között kőszéngáz, melyet fűtésre használnak valamint koksz, mely tiszta szén. A fa is alávethető ilyen folyamatnak, melynek során keletkezik a faszén, valamint alkohol, ecetsav, aceton stb.
Kőolaj és földgáz
A kőolaj és a földgáz a szerves vegyületekhez, azokon belül a szénhidrogénekhez tartozik, mivel szén és hidrogén atomokból épülnek fel. A legegyszerűbb szénhidrogének a vezetékes gáz (metán, etán) és a propán-bután gáz (propán, bután) alkotói.
6.11. Az ábra segítségével válaszolj az alábbi kérdésekre!
Hányszoros kovalens kötés van a földgázt alkotó vegyületekben?
Mit jelent az összeg- és a szerkezeti képlet kifejezés?
A képletek segítségével rajzold fel az alábbi összegképletű vegyületek szerkezeti képletét!6.12. A képletek segítségével rajzold fel az alábbi összegképletű vegyületek szerkezeti képletét!
CH4 C3H8 C8H186.13. Az oktánból hányféle szerkezeti képletet sikerült összeraknod?
6.14. A következő linkek felhasználásával jelöld hazánk és a világ kőszén, kőolaj és földgáz -lelőhelyeit!Földünk kőolajtartalékai; 2.; 3.
Földünk földgáztartalékai; 2.A molekulát felépítő atomok kapcsolódási sorrendjét a molekula konstitúciójának nevezzük. Az azonos összegképletű, de eltérő kapcsolódási sorrendű molekulákat pedig egymás konstitúciós izomerjeinek. A kőolaj több ezer szénvegyület keveréke. Ezek nagy többsége cseppfolyós és abban oldott szilárd halmazállapotú telített szénhidrogén. Az alkotórészeket eltérő forráspontjuk alapján választják el egymástól. Ezt a módszert frakcionált desztillációnak nevezzük.
szénhidrogén, telített szénhidrogén, telítetlen szénhidrogén, konstitúció, fűtőérték