Ismétlés
8.1. Korábbi tanulmányaid alapján sorold fel a megújuló energiaforrásokat!
8.2. A képek segítségével írd le mi mindenre hasznosíthatók!Napenergia
A Napból érkező energia hasznosításának két alapvető módja létezik: a passzív és az aktív energiatermelés. Naperőművekben alakítják át a napenergiát elektromos árammá.
Passzív hasznosításkor az épület tájolása és a felhasznált építőanyagok a meghatározóak. Ilyenkor az üvegházhatást használjuk ki hőtermelésre. Alapjában véve passzív napenergia-hasznosító minden olyan épület, amely környezeti adottságai, építészeti kialakítása következtében képes használni a Nap sugárzását mint energiaforrást. A passzív napenergia-hasznosítás főként az átmeneti időszakokban működik, vagyis akkor, mikor a külső hőmérséklet miatt az épületen már/még hőveszteség keletkezik, de a napsugárzás még/már jelentős.
Az aktív energiatermelésnek két módja van. Első módszer, hogy a napenergiát hőenergiává alakítjuk. A jellegzetes napenergia hasznosító épületeken nagy üvegfelületek néznek déli irányba, melyeket estére hőszigetelő táblákkal fednek. Az üvegezésen keresztül a fény vastag, nagy hőtároló képességű padlóra és falakra esik, melyek külső felületei szintén hőszigeteltek, így hosszú időn át képesek tárolni az elnyelt hőt. A hőenergia „gyűjtése” és tárolása főképp napkollektorokkal történik. Ez az a berendezés, ami elnyeli a napsugárzás energiáját, átalakítja hőenergiává, majd ezt átadja valamilyen hőhordozó közegnek.
A másik módszerrel – az ún. fotovoltaikus eszköz (PV), vagyis napelem segítségével – a napsugárzás energiáját elektromos energiává alakítjuk.
Naperőművek a világon, előnyök, hátrányok (wikipedia)
I. Készítsetek melegvizet!
Szükséges eszközök: 0,5 l-es flakon, feketefesték, 2 db hőmérő, borult időban 100 W-os lámpa
Az egyik flakont fesd be feketére. Mindkettőt töltsd meg csapvízzel, óvatosan csatlakoztass hozzájuk hőmérőt, majd tedd napos helyre. (Borult idő esetén 100 W-os lámpával világítsd meg őket!)
Hogyan változik a két víz hőmérséklete?
Mi ennek a magyarázata?Szélenergia
A szélenergia kitermelésének modern formája a szélturbina lapátjainak forgási energiáját alakítja át elektromos árammá. Ennél sokkal öregebb technológia a szélmalom, amelyben a szélenergia csak mechanikus szerkezetet működtetett és fizikai munkát végzett, mint a gabonaőrlés, vagy a vízpumpálás.
A szélturbinákat ma már ipari méretekben, nagy csoportokban is felhasználják szélfarmjaikon a nagy áramtermelők, de nem ritkák a kis egyedi turbinákat működtető telepek sem, amelyeknek különösen olyan környezetben veszik nagy hasznát, amelyek távol vannak a nagyfeszültségű elektromos hálózattól, ezért költséges lenne a felhasználás helyéig kiépíteni a vezetékeket.
Gazdaságosság, szélenergetika a világon (wikipedia)
8.3.Kösd össze a szélerősség nevét jellemzőjével!
1. szellő a.) mozgatja a fák ágait, az állóvizet hullámzásba hozza
2. szél b.) fákat dönt ki, kéményeket, háztatőket rongál
3. vihar c.) mozgatja a faleveleket
4. orkán d.) gyengébb ágakat letöri, cserepeket sodor le
8.4. Nézz utána mi a neve a forgószélnek!
a.) Dél-Amerikában
b.) Észak-Amerikában
c.) Dél- és Kelet-Ázsiában
Vízenergia
A víz energiáját az emberiség már a történelmi időkben is használta. Hasznosításának számos ismert módszere létezik vízierőművek, folyami erőművek, duzzasztással vagy anélkül, árapály erőmű, hullámerőművek, vízimalmok szivattyús energiatárolók. A világ villamos energia-termelésének kb. 20%-a vízenergiából származik.
8.5. Hol érdemesebb vízerőművet építeni?
a.) nagy esésű folyón. lehetőleg hegyvidéken
b.) bő hozamú, de kis esésű folyón a sík területen
8.6. A vízerőművek egyik speciális típusa az árapály erőmű.
Mely árapály jelenségekről tanultál korábban? Mi a jellemzőjük
Geotermikus energia
A geotermikus energia a Föld belső hőjéből származó energia. A Föld belsejében lefelé haladva kilométerenként átlag 30 °C-kal emelkedik a hőmérséklet. A geotermikus energia korlátlan és folytonos energia nyereséget jelent. Kitermelése viszonylag olcsó, a levegőt nem szennyezi.
8.7. Jelöld a térképen hazánk legjenetősebb hévízforrásait a sorszámukkal!
1. Hajdúszoboszló, 2. Parád, 3. Cserkeszőlő, 4. Zalakaros, 5. Balf, 6. Hévíz
Biogáz
A biogáz szerves anyagok baktériumok által anaerob körülmények között történő lebontása során képződő termék. Körülbelül 45-70% metánt (CH4), 30-55% szén-dioxidot (CO2), nitrogént (N2), hidrogént (H2), kénhidrogént (H2S) és egyéb maradványgázokat tartalmaz.
8.8. Magyarázd meg az ábra segítségével a biogáz hasznosítási folyamatát!