7. Az Amerikai Egyesült Államok

Az Amerikai Egyesült Államok területe 9,4 millió km2, majdnem akkora, mint egész Európáé, lakosainak száma közel 300 millió. Bár csupán 5%-kal részesedik Földünk népességéből a világtermelés 25%-át adja.

Az Egyesült Államok története

Nagy-Britannia 13 amerikai gyarmata 1776. július 4-én a függetlenségi nyilatkozat elfogadásával alakította meg az Amerikai Egyesült Államokat. Az ezt követő függetlenségi háborút az új állam nyerte Nagy-Britanniával szemben. A függetlenségi háborút követően az új állam gyors fejlődésnek indult. A 19. század elején megvásárolták I. Napóleontól Louisiana francia gyarmatot, a spanyoloktól megszerezték Floridát, majd Mexikótól háborúban elhódították a mai Texas, Új-Mexikó, Kalifornia, Nevada, Arizona és még néhány állam területét. A jórészt indiánok lakta területeket fokozatosan európai bevándorlók foglalták el, lényegében kiirtva az őslakosságot. Az új területeken a század folyamán egymást követően hozták létre az új államokat, amelyek csatlakoztak az Unióhoz.

A 19. század közepére mind élesebb ellentét alakult ki az északi, gyorsuló ütemben iparosodó államok és a déli, jórészt monokultúrás gyapottermeléssel foglalkozó főként Angliának eladó államok között. Utóbbiak munkaerő-szükségletét fekete rabszolgák biztosították. Az északi államokban ekkor már tilos volt a rabszolgatartás (szabad államok). A rabszolgaság ellen az 1850-es évektől mozgalom bontakozott ki. Amikor 1860-ban a rabszolgaságot ellenző, 1855-ben alakult Republikánus Párt elnökjelöltjét, Abraham Lincolnt választották elnökké, 11 déli állam (Texas, Louisiana, Mississippi, Arkansas, Tennessee, Alabama, Georgia, Florida, Dél-Carolina, Észak-Carolina, Virginia) kivált az Unióból, és Richmond fővárossal megalakították az Amerikai Konföderációs Államokat. Elnökké Jefferson Davist választották. Ezzel kitört a polgárháború (Észak-Dél háború) (1861–1865). Az öt éves háború az északiak győzelmével ért véget, amivel helyreállt az Unió egysége. 1867-ben Oroszországtól megvásárolták Alaszkát.

Az USA tagállamai térkép

 

Gazdasági nagyhatalommá válás alig egy évszázad alatt

A 19. század során az Egyesült Államok gyorsan terjeszkedett nyugat felé, ahol az indián lakosság elűzése nyomán bőven akadtak művelésre alkalmas szabad földek. Az amerikai törvények alapján gyakorlatilag bárki ingyen juthatott kisebb-nagyobb földterületekhez. Az egyre szaporodó farmokat a vasútvonalak folyamatos fejlődése kapcsolta be a gazdasági életbe. A dinamikusan fejlődő gazdaság, az építkezések, az egyre nagyobb földbirtokok munkaerőhiányt és magas munkabéreket eredményeztek, amely szükségessé tette a mind nagyobb fokú gépiesítést. A legkorszerűbb technikák alkalmazása jelentős fejlődést és terjeszkedést eredményezett a nehéziparban, ráadásul az állam magas vámokat terjesztett ki a külföldi árukra. A földbőség és a fejlődő gazdaság nemcsak a bevándorlókat csábította, hanem a befektetőket is. Az Európából érkező szakképzett munkaerő és pénzügyi befektetések tovább erősítették és gyorsították a gazdasági fejlődést. Az ehhez szükséges ipari és mezőgazdasági nyersanyagok bőven rendelkezésre áltak, ennek ellenére az USA egyre terjesztette külkereskedelmét, természetesen számára előnyös feltételekkel. Először csupán a környező országok nyersanyagait kezdte felvásárolni és itt kezdett kisebb-nagyobb befektetésekbe, majd szép lassan gazdasági befolyásolását szinte az egész világra kiterjesztette. Haytalmas multinacionális cégeket alapítottak, amelyeknek számtalan leányvállalata alakult szerte a világban. A 20. század elejére az Egyesült Államok már az első helyet foglalta el a világ ipari termelésében.

Az 1920-as évektől szigorú feltételekhez kötik a bevándorlást, csak a jól képzett szakemberek kapnak letelepedési engedélyt. A két világháborúban az USA gyakorlatilag nem szenvedett jelentős anyagi károkat, sőt a nyugat-európai országok újjáépítéséből busás haszonhoz jutott. Gazdasági erőfölénye tovább nőtt tehát, s csupán az utóbbi évtizedekben csökkent némiképp. Az Európai Unió és Kína előretörése miatt ugyan gazdasági fölénye veszített súlyából, ennek ellenére továbbra ia a világgazdaság vezető hatalma.

Az USA ásványkincsei

Az Amerikai Egyesült Államokban területének nagysága és kedvező természeti adottságainak köszönhetően gyakorlatilag minden ásványkincs és energiahordozó megtalálható. Ennek ellenére gondosan tervezett kitermelést végeznek, szinte minden ásványkincsből és energiahordozóból behozatalt folytatnak, saját készleteiket tartalékolják. Nincs a világon még egy olyan ország (leszámítva a kőolajtermelőket), ahol több mint félévre elegendő kőolaj- és földgáztartalékokat halmoznának fel. A világon kitermelt ásványi nyersanyagok és energiahordozók 25-30%-át az USA fogyasztja el.

Az Egyesült Államok gazdaságának jellemzői

7.1. Nézz utána mit jelent a GNP és GDP fogalma!
7.2. Értelmezd az alábbi kijelentéseket!

- az USA a világ legnagyobb nemzetgazdasága, a világ összes GNP-jének 30%-át allítják elő;
- az USA gazdasági növekedése felülmúlja Japán és az EU növekedési ütemét;
- vezető gazdasági ágazata a szolgáltatási szféra;
- a világ összes kutatás-fejlesztés (K+F) ráfordításának több, mint fele az USA-ra jut;
- az USA-ban folyamatosan bővűl a foglalkoztatottság és emelkednek a munkabérek;
- a világ legnagyobb külföldi működőtőke-exportáló és egyben -importáló országa;
- a világ összes külföldi működőtőke-befektetéseinek 1/4-e az USA-ba érkezik;
- a külföldi működőtőke-érdekeltségének több mint 1/4 amerikai tulajdonban van;
- az USA-ba érkező működőtőke-befektetések több mint fele az EU-ból érkezik;
- az amerikai tőkebefektetések közel fele az EU-ba irányul;
- az USA tulajdonában lévő legtöbb vállalat világszinten szervezi a termelést;
- a pénzügyi szektorban is a világ vezető nagyhatalma;
- az USA foglalkoztatja a világ tudományos-műszaki szakembereinek negyedrészét;

Az USA legfontosabb húzóágazatai a következők: hardver- és szoftvergyártás, telekommunikáció, biotechnológia, filmgyártás, pénzügyi szolgáltatások, turizmus. A legfőbb szállítója a világon a repülőgép és hadfelszereléseknek, valamint az elektronikus tervező- és vezérlőberendezéseknek, számítógépeknek, atomerőműveknek.

Képen: a New York-i Tőzsde

 

7.3. Nevezz meg olyan világcégeket, amelyek amerikai irányítás alatt vannak az alábbi területekről: repülőgépgyártás, számítógépgyártás, autógyártás, telekommunikáció, élelmiszeripar-étteremhálózatok, ruhaipar.

 

Mezőgazdaság

A lakosság alig 2-3%-át foglalkoztató mezőgazdaság nagyüzemi jellegű. A farmok átlagos mérete 200 hektár körüli, jobbára szakosodott termelést folytatnak, a farmercsaládok csak ritkán alkalmaznak bérmunkásokat inkább a nagyfokú gépesítésre törekednek. A lakosság hús- és tejfogyasztása igen nagy, ezért a szántók jelentős részén takarmánynövényeket termesztenek. Nem meglepő, hogy az USA a világ legnagyobb élelmiszer- és takarmányexportőre.

7.4. A Földrajzi Atlasz segítségével nevezd meg milyen növényeket termesztenek, illetve milyen állatokat tartanak az USA egyes területein!
I. Készítsetek kiselőadást az Észak-amerikai indiánokról!