Mezőgazdaság

A mezőgazdaság a termelőszféra azon ágazata, amely magába foglalja a földművelést (növénytermesztést) és az állattenyésztést. A mezőgazdasági termelés folyhat önellátó, tőkés illetve kollektív keretek között. A mezőgazdasági termékeket önellátásra és eladásra lehet termelni.

Az utóbbi évtizedekben a Föld lakossága, és ezzel egyidejűleg az igényeik is robbanásszerű növekedésnek indultak. A mezőgazdaságnak lépést kell tartania ezzel a növekedéssel, hogy biztosítsa a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer és nyersanyag előállítást. A termelékenységet a természeti adottságok és a társadalmi berendezkedés egyaránt befolyásolja. (Forrás: Wikipedia)

Természeti adottságok közé tartozik: az éghajlat, a domborzat, a talaj- és vízrajzi viszonyok és a természetes növényzet.

Társadalmi berendezkedés közé tartozik: a termelőerők fejlettségi szintje, a munkaerő szakképzettsége, a beruházási lehetőségek, a termelési térség és a fogyasztópiac egymáshoz viszonyított helyzete, a táplálkozási szokások és a gépesítés.

Növénytermesztés

1. Gabona növények - gabonaféléknek nevezzük tágabb értelemben azokat a növényeket, melyeket lisztes magjukért termesztünk. Szűkebb értelemben a Gramineae családba tartozó növények a gabonafélék. Pl. búza, zab, rozs, árpa, kukorica, rizs.

2. Ipari növények - olyan növények, melyekből fontos élelmiszeripari vagy egyéb (pl. energiaipari) termékek állíthatók elő. Pl. cukorrépa, cukornád, burgonya.

3. Olajtartalmú növények - Pl. szója, napraforgó, olajfa, földimogyoró, olajpálma, repce.

4. Textilipari növények - Pl. len, kender, juta, gyapot.

5. Élvezeti növények - Pl. tea, kakaó, kávé, szőlő, dohány.

6. Takarmánynövények - az állattenyésztés fő élelmezési növényei. Pl. kukorica, árpa, zab.

 

Állattenyésztés

Szarvasmarha, sertés, juh, kecske, ló, baromfi, nyúl, prémesállat, halászat.

 

Nézz utána néhány termesztet növény eredetének!
Milyen elnevezéseit ismered a burgonyának?
Milyen ősi magyar háziállat fajtákat ismersz?