4.3. Az alábbi feladatban tudósok nevei, képei és munkásságuk leírását olvashatjátok. Csoportosítsátok oket, és döntsétek el, ha napjainkban munkálkodnának, mely tudomány és annak, mely résztudományához sorolnátok kutatásaikat!
1.) Hippokratész
A.)
![]()
I. 1571-1630
a.) 1859-ben megjelent A fajok eredete címu muvében az élővilág fejlődésére ad magyarázatot. Szerinte a fajok nem állandók, folyamatosan fejlodnek. A folyamatos fejlodés, az evolúció mozgatórugója a természetes kiválasztódás, amely a rátermetebb egyedek szaporodási esélyeit növeli.
2.) Darwin
B.)
![]()
II. 1809-1882
b.) A görögországi Kósz szigetén töltötte élete nagy részét. Nézete szerint nincsenek "szent" betegségek, minden kórformának valóságos oka van. Kutatja a betegségek élettani, bonctani és kórtani hátterét. A tüneteket tapasztalás szerint gyujti egybe, az így készült kórleírásokból állítja fel a kórismét (diagnózis), és állapítja meg a követendo gyógymódot.
3.) Vesalius
C.)
![]()
III. 1514-1564
c.) A csillagos égbolt szemléloje, matematikai számítások és szerkesztés eredményeként kimondja, hogy a Mars ellipszispályán kering. Elso törvénye kimondja, hogy a bolygók ellipszispályán keringenek a Nap körül, második tövénye szerint a bolygók keringési sebessége a Naptól számított távolságuktól függ.
4.) Kepler
D.)
![]()
IV. 1743-1794
d.) A francia akadémia kiválósága, az égés titkának megfejtoje. Az 1777-ben kiadott dolgozatában megdönti a flogiszton elméletet, amely szerint az égés során az anyagokból flogiszton távozik. Kimondja, hogy az égés oxigénnel történo egyesülés. Számtalan eredményébol a víz összetételének meghatározását említjük még.Õ a modern kémia kezdetének kulcsembere.
5.) Lavoisier
E.)
![]()
V. i.e. 460-377
e.) A termékeny Szicília szigetén élt. Általa alkotott közismert törvény: "minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszt, mint amennyi az általa kiszorított víz súlya"
6.) Newton
F.)
![]()
VI. i.e. 287-212
f.) Angol származású tudós, fo muvében a tömegvonzás elvét dolgozta ki, azt az alaptételt, amely a földön és égben egyaránt érvényesen magyarázza a mozgás minden fajtáját. Nemcsak magyarázza, hanem matematikai formában ki is tudja fejezni, akár egyszeru esésrol, hajításról, keringésrol van szó, akár földi avagy égõ testek bonyolult pályáiról.
7.) Arkhimédész
G.)
![]()
VII. 1642-1727
g.) Az anatómusok fejedelmének nevezett tudós a középkori boncolások nagy mestere. Boncolási eredményeit hétszáz hatalmas oldalból álló, pontos rajzokkal szemlélteto könyvként jelentették meg.
Arkhimédész
név
élt
munkássága
mai foglalkozása
kép
.
.
.
fizikus
.
.
.
.
fizikus
.
.
.
.
anatómus
.
.
.
.
kémikus
.
.
.
.
biológus
.
.
.
.
orvos
.
.
.
.
csillagász
.