Amit érdemes tudni

 

A dohányzás egészségkárosító hatásai

A tudományos kutatások eredményei egyértelműen bizonyították, hogy a dohányzásnak oki szerepe van számos halálos betegség kialakulásában. A dohányzás felelős a rosszindulatú daganatok kialakulásának feléért – ezen belül a tüdőrákok 90%-áért –, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) 80%-áért (súlyosbítja az asztmatikus tüneteket is), a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek (pl. szívinfarktus, érelmeszesedés) valamint az agyér-betegségeknek több mint feléért. A dohányzásnak a szexuális funkciókra gyakorolt kedvezőtlen hatása szintén kimutatható. A spermiumok számának csökkenése és a megmaradtak életképességének romlása (ennek következményeként pedig csökkent nemzőképesség) észlelhető már a fiatal férfiaknál is. A véredények sérülése potenciazavarokat okozhat. A dohányzó nők körében gyakoribb a megtermékenyített petesejt beágyazódásának zavara, ill. a beágyazódott zigóta kilökődése (korai spontán vetélés). Mindezekből következően sok meddőségért és gyermektelen házasságért részben a dohányzás is felelőssé tehető. A méh és a méhlepény vérkeringésének romlása és a vér alacsony oxigéntartalma a dohányzó anyák magzatainál a fejlődés elmaradását eredményezheti. Ennek következményeként megnő annak a kockázata, hogy az újszülött éretlen és/vagy sérült lesz. A terhesség alatti dohányzás okozhat továbbá koraszülést, alacsony születési súlyt, de szélsőséges esetben fejlődési rendellenességet, pl. végtaghiányt is. A passzív dohányzás (környezeti dohányfüst) káros hatásai szintén közismertek. A dohányzás okozta korai ártalmak azonban (melyek már a fiatal dohányosokat is érintik) kevéssé ismertek. A szív teljesítőképessége már néhány hónappal a dohányzás elkezdése után romlani kezd. Forrás>> Teszt>>

Mit okoz a dohányzás :: Egyéb megállapítások

- A tüdő-, gége, a szájüreg, a nyelőcső és a hólyagrák egyik rizikófaktora a dohányzás
- A dohányzók között gyakoriak az idült légúti betegségek.
- A dohányzás a szív és érrendszeri betegségek kockázati tényezője
- A dohányzók között gyakori a fekélybetegség.
- A dohányfüstös környezet a nemdohányzók egészségét is veszélyezteti.
- A dohányzó férjek nemdohányzó feleségei között gyakoribb a tüdőrákos megbetegedés, mint a nemdohányzó férjek nemdohányzó feleségei körében.
- A környezeti dohányfüst súlyosbítja a szívbetegek panaszait, növeli a szívinfarktus-halálozás kockázatát.
- A dohányzó várandós veszélyezteti saját és a születendő gyermeke egészségét.
- A várandós időszak alatti dohányzás következményeként gyakoribb a magzati halálozás, vetélés, koraszülés, és a szülés körüli halálozás.
- A kisbaba-várás időszakában az anya dohányzása a magzati fejlődés visszamaradását idézi elő. E káros hatás miatt kisebb lesz az újszülöttek testsúlya, testhossza, fej- és mellkörfogata.
- A szoptatás alatti dohányzás károsítja a csecsemő egészségét! - Az anyatej közvetíti a dohányfüst méreganyagait.
- A várandós állapot vagy szoptatás alatti dohányzás, valamint a dohányfüstös környezet hatása növeli a csecsemőkori hirtelen halál gyakoriságát.
- A várandós időszak alatti dohányzás a születendő gyermek értelmi fogyatékosságának lehet az okozója.
- A kisbabát váró dohányzó anyák újszülöttei körében gyakran észlelhető légúti megbetegedés.
- Az apa dohányzása növeli az utódok rákos megbetegedésének a kockázatát. (A dohányzás miatt károsodott ondósejt átörökítheti a rákos megbetegedési hajlamot!)
- A dohányzó várandósok újszülöttei között gyakoribb a megnagyobbodott pajzsmirigy.
- A dohányzásnak szerepe van a szemtünetekkel járó pajzsmirigybetegség kialakulásában, a kórfolyamat súlyosbításában.
- A dohányzás impotenciát okozhat.
- A dohányzás hátrányos a fogamzásra.
- A dohányzó betegeknél az egyes gyógyszerek anyagcseréje a szervezetben gyorsabb s a fokozott átalakulás következményeként hatékonyságuk mérsékeltebb, mint ez a nemdohányzók esetében észlelhető. - Általános az a megállapítás, hogy a dohányzók több gyógyszert fogyasztanak, mint a nemdohányzók.
- A mozgásszervi betegségek közül a combfej-pusztulás kialakulásában, valamint más több izületet érintő idült folyamat "fellobbantásában", ezen állapotok súlyosbításában a dohányzás szerepet játszik.
- A dohányzás oki tényezőként szerepel az ínygyulladás, s a fogágybetegség létrejöttében.
- Az erős dohányzás az időskorú vakság egyik okozója.
- A dohányzás a csontritkulás, az osteoporosis egyik rizikófaktorának tekinthető.
- A dohányzás csökkenti a szervezet C, B-12 és B-6 vitamin tartalmát. Forrás>>


Jogszabályok

Tömegkommunikáció
A dohánytermékek közvetlen reklámozása tiltott mind a közszolgálati, mind a kereskedelmi televíziókban, a közszolgálati rádiókban, a magyar kiadású magazinokban és újságokban, hirdetőoszlopokon és óriásplakátokon (nincs korlátozva a nemzetközi újságokban és a dohányboltokban történő reklámozás). Nincs korlátozó rendelkezés a tv- és mozifilmekben történő indirekt reklámozásra (pl. dohánytermékek és a dohányzásnak, mint cselekvésnek a bemutatására) vonatkozóan.

Dohánytermékek elérhetősége és kereskedelme
A cigaretta-árusító automatákból történő árusítás és az adómentes dohánytermékek forgalmazása korlátozás nélküli, míg a cigaretta szálankénti vagy csomagolás nélküli árusításának és az ingyenes termékminták terjesztésének minden formája tilos. Kiskorúak (18 éven aluliak) számára dohányterméket tilos eladni.

Dohányfüstmentes helyek közterületeken és közintézményekben
A dohányzás tiltott a városi tömegközlekedési eszközökön és a nemzetközi légi forgalom járatain, a zárt légterű munkahelyeken és hivatalokban. Az egészségügyi, az oktató-nevelő és közforgalmú intézményekben, a vasúti és vízi közlekedésben valamint színházakban, filmszínházakban, éttermekben, bárokban, stb. csak az arra kijelölt helyeken lehet dohányozni. Forrás>>