Az ember energiaszükséglete

    Az ember a többi állathoz hasonlóan táplálkozással veszi fel az életműködéseihez szükséges energiát. Táplálkozásunk során három alapvető, de szerkezetileg bonyolult szerves vegyület típust veszünk fel: szénhidrátokat, fehérjéket és lipideket. A szénhidrátok közé tartozik a szőlőcukor, de a kenyérben és burgonyában előforduló keményítő is. Fehérjét általában az állati húsféleségek és a tejtermékek tartalmaznak, míg a lipidek zsírokban, olajokban fordulnak elő.

    A táplálkozás során felvett táplálékot először meg kell emészteni. A szájban a fogak segítségével darabolódik, aprózódik, a nyálban lévő emésztőenzimek segítségével, pedig a szénhidrátok bomlásnak indulnak. A gyomornak elsősorban ideiglenes raktározó szerepe van, az emésztés fő szintere a vékonybél lesz. Itt különböző emésztőenzimek bontják a szénhidrátokat, fehérjéket és lipideket. Utóbbiak emésztéséhez hozzájárul a májban termelődő, epehólyagban ideiglenesen tárolódó, majd vékonybélbe kerülő emésztőnedv az epe. A vékonybélben lebomló táplálék alkotók a bélfalát sűrűn behálózó hajszálerekbe jutnak, ezt felszívásnak nevezzük. A keringési rendszer részét képező hajszálerek, a keringési rendszert működtető szív és más erek segítségével juttatják el a táplálékot testünk valamennyi sejtjéhez.

    A tápanyagok egy része a sejtfalon keresztül áthatolva, a sejt mitokondrium nevű részéhez jutnak. A mitokondriumok az energiatermelés helyei, pl.: a felvett szőlőcukrot tovább bontják miközben energia szabadul fel. A szükségttelen, vagy szükségtelenné vált anyagokat a keringési rendszer közvetítésével a kiválasztás szervrendszere, elsősorban a vesének köszönhetően juttatja a vizeletbe, majd a külvilágba.

 

Egy főre jutó napi tápanyagszükséglet 
Élelmiszerek és ételek energia- és tápanyagtartalma
Testtömegindex
MC termékek tápanyagtartalma 1.
MC termékek tápanyagtartalma 2.
Elhízott diákok, diákok mozgása

Sport tevékenységet végző magyarok eloszlása

Energia szükséglet kalkulátor
Súlykontroll kalkulátor

1. Napi tápanyag felvétel
a.) Az Élelmiszerek és ételek energia- és tápanyagtartalma alapján állítsd össze egy napi étrended!
b.) A táblázat alapján számold ki a napi étrended zsír, fehérje és szénhidrát mennyiségét, majd számold ki mennyi energiát veszel fel (kJ). Hasonlítsd össze a Egy főre jutó napi tápanyagszükséglet táblázattal a kapott eredményt!

c.) Az a.) és b.) feladatot végezd el egy MC-os napra! Ld. linkek.

2. A lenti grafikonok alapján írd le, hogyan viszonyul étkezési szokásod az emberi tápanyagfogyasztás helyes arányához!

60% szénhidrát, 30% zsír, 10% fehérje Az emberi tápanyagfogyasztás helyes aránya
wpe4.jpg (12292 bytes) A mellékelt két ábra a National Geographic 2004. augusztusi száma alpján készült. A fenti ábra hazánk tápanyag fogyasztását szemlélteti 1970-ben. A szénhidrátok külkön kerültek feltüntetésre (cukor, zölds., gyüm., liszt, rizs, burgonya). Fehérjékhez a hús, hal, tojás, tej és tejtermékek, a zsíradékokhoz a sertés- és baromfizsír, vaj, étplaj és margarin lett besorolva.
wpe5.jpg (12177 bytes) A lenti ábra az 2000-es tápanyagbevitelt szemlélteti. A magyar nők 335, a férfiak 168 kalóriával több táplálékot vesznek magukhoz, mint 1971-ben. Nemcsak többet eszünk, hanem abból eszünk sokat, amiből nem kellene, a szükségesből viszont kevesebbet. Az egészségestáplálkozás része a gabonaféleségek bőséges fogyasztása (gabonapelyhek, teljes őrlésű barna lisztből készült pékárúk). Másik fontos táplálék a zöldség- és főzelékfélék. Hazai átlag 218 kg/fő, EU-átlag 239 kg/fő.